Srebrenitsa Unutulmadı!

23 yıl önce Sırp askerleri tarafından Avrupa’nın göbeğinde 11 Temmuz 1995 günü 8 bin 372 kişi katledildi. Birleşmiş Milletler ve Hollanda askerlerinin görüp de, bilip de sessiz kaldıkları bu katliamın yıl dönümünde Srebrenitsa Çanakkale’de de unutulmadı. Siyasiler, sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla katliamı lanetlediler.

“BİLGE KRAL ALİYA İZZETBEGOVİÇ”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından dün, “Bizi toprağa gömdüler; fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç” paylaşımında bulundu.

“ELİ KANLI KATİLLERİ LANETLİYORUM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise twitter hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cümlelerini paylaştı. Kılıçdaroğlu soykırımla ilgili, “Bundan 23 yıl önce, tüm dünyanın gözleri önünde, Avrupa’nın orta yerinde acımasız, vicdansız, lanetli eller tarafından 8 bin 372 cana insafsızca kıyıldı. Srebrenitsa’da katledilen masum insanlara rahmet diliyor, eli kanlı katillerini bu vesileyle bir kez daha lanetliyorum” cümlelerini kullandı.

“SIRP ORDUSU TARAFINDAN 8 BİN 372 KİŞİ KATLEDİLDİ”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan dün saat 11.30’da Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gökhan konuşmalarına Srebrenitsa katliamı ile başlayarak, “Bugün bir katliamı ve bunun acı sonuçlarını ve buna katliama maruz kalan kardeşlerimizi anmak istiyorum. Bugün biliyorsunuz Srebrenitsa katliamının yıl dönümü. 8 bin 372 kişi Sırp ordusun askerleri tarafından Bosna Hersek’te katledildi. Maalesef onları korumakla görevli Hollandalılar bu işe göz yumdular. Tamamen anlaşılan o ki, dini motiflerle, milliyetçi motiflerle göz yumduklarını var sayıyorum. Bu katliamı şiddetle kınıyorum…” açıklamalarında bulundu.

 “KARDEŞLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan twitter hesabında, “23 yıl önce Srebrenitsa Soykırımı’nda hayatını kaybeden Bosnalı kardeşlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” sözlerini paylaştı.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com