ÇARO Başkanı Biçer genelgeyi işaret etti

Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Biçer, Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi tarafından Truva Antik Kenti’ne düzenlenen geziye bir rehberin de katılmamasına tepki gösterdi. Biçer yaptığı açıklamada; “Öğretmenin yeri dersliktir” diyerek genelgeden örnek verdi.

Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi yaz etkinlikleri atölyeleri programı kapsamında düzenlenen Truva Antik Kenti gezisinde, çocuklara rehber yerine üniversitede bir öğretim görevlisi eşlik etmişti. ÇARO) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Biçer, düzenlenen geziye bir rehberin de katılmamasına tepki gösterdi. Biçer konuyla ilgili olarak TÜRSAB tarafından yayınlanan genelgeyi işaret etti. Genelgede yer alan ibareye göre belgesiz faaliyeti gerçekleştirenler hakkında cezai işlem uygulanıyor.

ÇARO Başkanı Adem Biçer yaptığı açıklamada “Bu gibi proje ve etkinlikleri son derece faydalı buluyor, çok önemsiyor ve her zaman destekliyoruz. Yeni nesillerimize tarihi ve kültürel değerlerimizi güzel bir şekilde öğretmeli ve bilinçli bireyler yetiştirmeliyiz. Bunu yaparken Türkiye Cumhuriyeti mevzuatlarını yerine getirmek de hepimizin boynunun borcudur. Eğitim amaçlı bile olsa gezilerde rehber bulundurma zorunluluğu vardır. Bir rehber nasıl ki okulda ders anlatamaz ise bir öğretmen de sahada faaliyet gösteremez. Bu suçtur. Öğretmenin yeri dersliktir. Herkes kendi yetki ve sorumluluk alanında faaliyet göstermek zorundadır. Genelgenin 12’inci maddesinin dikkate alınarak uygulanması gerekmektedir. Aksi halde kanuna aykırı faaliyet ortaya çıkmaktadır. Keşke ÇARO’dan destek talep edilseydi!” dedi.

GENELGENİN 12’İNCİ MADDESİ “CEZA” DİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından yayınlanan 2015/2 sayılı genelgenin 12’inci maddesinde belgesiz faaliyeti gerçekleştirenler hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtiliyor.

Genelgenin 12’inci maddesinde; “Eğitim kurumları (okullar, üniversiteler vb.), meslek odaları, dernekler, vakıflar, belediyeler ve kamu kuruluşlarının 1618 sayılı Kanun ve Seyahat Acentaları Yönetmeliğinde tanımlanan tur, paket tur ve transfer kapsamına giren veya münhasır hizmet olarak belirlenen faaliyetlerden herhangi birisini yürütmeleri mümkün değildir. Bu tür hizmetlerin yalnızca Bakanlığımızdan işletme belgeli seyahat acentalarınca yerine getirilebileceği ve belgesiz faaliyeti gerçekleştirenler hakkında cezai işlem uygulanacağı hususlarında ilgililere Valilikler (11 Kültür ve Turizm Müdürlükleri) ve TÜRSAB tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com