Yeminler edildi adaylık süreci başlıyor

Meclis, milletvekillerinin yemin töreni için geçtiğimiz cumartesi 14.00’te toplandı. Yemin töreninde yöneticiliği, TBMM Geçici Başkanı olarak İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz yaptı. Yemin töreniyle birlikte Meclis Başkanlığı süreci de başlamış oldu.
27.dönem parlamentosunun en yaşlı üyesi olan CHP’nin eski Genel Başkanı olan Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın sağlık nedeniyle katılamadı. TBMM Geçici Başkanı olarak İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz’ın yöneteceği oturumun Geçici Başkanvekilliği’ni de AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü yaptı.
Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek. Yemin etmeyen milletvekilleri ise milletvekilliğinden kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.
Yemin töreniyle birlikte Meclis Başkanlığı süreci de başlamış oldu. Adaylık başvuruları 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00’te sona erecek. TBMM Başkanlık seçiminin ise 12 Temmuz Perşembe günü yapılması bekleniyor. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com