Tarihi Hastane için ilk adım

Sultan Abdülaziz Han zamanında 1875 yılında inşa edilen, Esenler Mahallesi’nde bulunan tarihi Merkez Hastanesi kaderine terk edildi haberimizin ardından bölgede değişiklikler yaşanmaya başladı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda alınan kararla tarihi hastanede Rölöve çalışması yapılacağı öğrenildi. Tarihi Hastane, kente kazandırılacak mı?

“TARİHİ HASTANE KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ”

Geçtiğimiz haftalarda Gündem Gazetesi olarak “tarihi merkez hastanesi kaderine terk edildi” haberini kaleme almıştık. Haberin ardından vatandaşlardan çok geri dönüş olan konuya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından el atıldı. Kaderine terk edilen ve çürümesi beklenen hastane için ilk adım atıldı. Bölgede geçtiğimiz günlerde başlayan çalışmalarla hastane çevresi koruma bariyerleri ile çevrildi. Hastane çevresinde güvenlik önlemi alınması amacıyla çevrilen demir bariyerler değişimin ilk işaretçisi oldu.

“GEREKLİ ADIMLAR ATILMAYA BAŞLADI”

Edinilen bilgiye göre Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda alınan kararla hastane için Rölöve çalışması başlayacak. Kente kazandırılması hedeflenen eski hastanenin geleceği son nokta merak konusu olurken, rölöve çalışması kapsamında hastane çevresinde gerekli adımlar atılmaya başlandı.

RÖLÖVE ÇALIŞMASI NEDİR?

Rölöve, bir yapının, kent dokusunun veya arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumun ölçekli çizimlerle anlatımıdır.

“TARİHİ HASTANE MERAK KONUSU OLDU”

Hastane çevresinde yapılacak rölöve çalışması ile hastanenin bir restorasyon planının oluşturulacağı ve mimari olarak yapısal denetiminin yapılacağı ön görüldü. Vatandaşlar kent için tarihi değeri bulunan eski hastaneye ne olacağı konusunda merak duymaya başladılar.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com