“İhraçları kabul etmiyoruz”

Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, son KHK gerçekleştirilen 18 bin 632 ihracın kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin artık hukuk devletine geri dönmesi gerektiğini belirten Eğitim İş, 18.632 ihracın kabul edilemez olduğunu belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti:

“İnsanların bir gece Resmî Gazete’ye bakarak işlerine son verildiğini görmeleri, kabul edilebilir değildir. 15 Temmuz’un üzerinden iki yıl geçtiği halde bir gecede 18.632 ihraç olması izah edilemez. İnsanların evrensel hukuk kurallarına göre yargılanmadan, suçlulukları ispatlanmadan, masumiyet karinesine aykırı bir uygulama olan OHAL kapsamında KHK ile ihraçlar yapılması demokratik hukuk devleti ilkelerine de aykırıdır.

Bugüne kadar ihraç edilen tüm kamu çalışanlarının hukuk kuralları içerisinde gerekli işlemleri acilen yapılmalı ve suçluluğu ispat edilemeyenlerin göreve iadeleri gerçekleştirilmelidir. Bu KHK ile 18.632 ihraç değil on binlerce iade beklenmekte iken maalesef iadeyi bekleyen yargı nezdinde haklılıklarını ispat etmiş, takipsizlik kararları almış, yargı nezdinde suçsuzlukları ispatlanmış kamu çalışanlarının beklentileri yine ertelenmiştir. Türkiye artık hukuk devletine geri dönmelidir. Üstelik hukukun hızlı ve adil işlemesi için her türlü tedbir alınmalıdır. Bir haksız ihraç dahi onlarca insanı maddi ve manevi olarak etkilemektedir. FETÖ’ ye ya da her türlü teröre karşı duruşumuz da tavrımız da nettir. Üstelik sadece 15 Temmuz değil tarih boyunca yaklaşımımız aynı olacaktır. Kamuda liyakatin hiçe sayılmasının, kayırmacılığın sonucunu yaşadık yaşıyoruz ve artık bu böyle gitmemeli diyoruz. Aksi halde adı FETÖ olan terör yapısı başka adlar altında karşımıza çıkmaya devam edecektir.”

Haber Merkezi

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com