Çanakkale’de Barış Rüzgarı

9 farklı ülkeden 104 ressam, 2018 Troia Yılı kapsamında Troia temalı eserleriyle Çanakkale’de rüzgar gibi esti. Barışın Kenti Çanakkale’de, İskele Meydanı’ndaki Barış Kelebeği’nden Truva Atı’na kadar açılan barış kuşağı, etkinliğe damga vururken, sanatçıların ortak noktası ise Çanakkale ve Troia oldu. 104 ressamın 104 Troia temalı eserlerinden oluşan uluslar arası barış sergisi, aralarına bir süredir kara kedi girdiği iddia edilen Çanakkale ve Kepez Belediye Başkanlarını da bir araya getirdi.  

2018 Troia yılı kapsamında yapılan etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Sene boyunca farklı kulvarlarda ve uzmanlık alanlarında yapılan etkinliklere sanat da eklenmiş oldu. 9 farklı ülkeden 104 ressamın yolu Çanakkale’de kesişti. 104 sanatçının her birinin ucundan tuttuğu barış kuşağı, İskele Meydanı’ndan Morabbin Parkı’na kadar uzandı. Çanakkale’de bir kez daha barış ve sanat rüzgarları esti. Barış kuşağının ardından ressamların rotası ÇTSO Çanakkale Evi’ne çevrildi.

BAŞKANLARI BULUŞTURAN SERGİ

Saatler 18.00’i gösterdiğinde 104 ressamın 104 Troia temalı eseri, ÇTSO Sergi Evi’nde sergilenmeye başlandı. Emekli Öğretmen Timur Koşal ve Yunan Sanatçı Stella Chaviaropoulou tarafından ortaklaşa düzenlenen serginin açılışı, aralarına kara kedi girdiği iddia edilen CHP’li Belediye Başkanlarını da bir araya getirdi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan ve İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, sergi açılışında kurdeleyi beraber kesti.

“TROİA ORTAK İNSANLIK DEĞERİDİR”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açılış konuşmasında, “Biz Çanakkaleliler, Troia’nın önemini yıllardan beri biliyoruz. Bütün dünya Troia’nın önemini biliyor. Hatta 30 Ağustos’ta Çanakkale’de Troia Festivalimiz var. Troia Festivali’nin 55’inci yılı bu sene düzenlenecek. Bu yıl özel bir yıl olması dolayısıyla çeşitli ülkelerden sanatçılar Troia temalı eserlerini buraya getirdiler. Bu çok önemli bir etkinliktir. Troia ortak insanlık değeridir” açıklamalarında bulundu.

“İLİMİZDE BİRÇOK ETKİNLİK OLACAK”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz konuyla ilgili olarak, “Bu yıl Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından Troia yılı ilan edildikten sonra etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Sergiler, fuarlar, yarışmalar gerçekleşti. Hem Belediyemizin hem de Bakanlığımızın önümüzdeki günlerde ilimizde gerçekleşecek bir sürü etkinliği olacak… Şu an Arkeoloji Müzesi’ndeki objeler ve Troia’ya ait eserler yaklaşık 90 Milyon TL’ye mal olan, müzemizde yer alacaktır” dedi.

Tunahan Ünsal Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com