Sıcak havalarda kalbimize dikkat!

Sıcak havalar kalbi yoruyor. Kalp rahatsızlığı olan veya olmayan pek çok kişi, göğsünün daraldığından yakınır. Son yıllarda artış gösteren kalp hastalıklarının yanı sıra bir de kalp kapağı hastalıkları baş göstermeye başladı.

Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yusuf Selçuk Yıldız, kalp kapak hastalıkları hakkında bilgi verdi. Dr. Yıldız, “Kalbimizde tek yönlü kan akımına izin veren dört adet kapak bulunur. Bunların ikisi kalbin sol tarafındaki aort ve mitral kapaklar, sağ tarafındaki triküspit ve pulmoner kapaklardır. Bu kapakların temel işlevi, dolaşan kan akımının rahatça ve doğru yönde ilerlemesini sağlamaktır. Bir kapak hastalandığı ya da hasar gördüğü takdirde meydana gelen olumsuzluklar kapak hastalıklarıdır. Bunlar kalp kapağı darlıkları ve kalp kapağı yetersizlikleridir. Kapağın tam olarak açılamadığında kan akımının tıkanmasına kapak darlığı, kapağın kan akımı geçtikten sonra tam olarak kapanamaması ve bir miktar kan akımının geldiği odacığa geri kaçması durumuna kapak yetersizliği adı verilir.

Bazen aynı kapakta hem darlık, hem de yetmezlik bir arada olabilir: mitral darlığı ve yetmezliği gibi. Ancak bu durumda genellikle ya darlık ya da yetmezlik ön plandadır.” dedi.

HASTALIĞIN NEDENLERİ

Doğumsal kapak hastalıkları, sonradan gelişen kapak hastalıkları, akut eklem romatizması, endokardit, mitral valv prolapsusu ve koroner arter hastalığı, hipertansiyon, kalp krizi, bağ dokusu hastalıkları, travmalar, kardiyomiyopati, kapak üstünde bulunan aort anevrizması, ilerleyen yaşla kapaklarda kalsiyum birikmesi (kireçlenme) gibi diğer nedenlerle baş gösteren kapak hastalıklarındaki şikayetler hakkında da bilgi veren Dr. Yıldız, “Şikayetler ve tedaviler kapaktan kapağa değişiklik gösterir. Fakat burada tüm kapaklar için geçerli bazı noktaları belirtmek gerekir. Kapak hastalığı başlangıç safhasında iken, yani oluşturduğu darlık veya yetmezliğin hafif olduğu durumlarda, hiçbir şikayete neden olmazlar. Bu safhada muayene veya bazı laboratuar tetkikleri ile tanınabilirler. Yine bu aşamada herhangi bir tedaviye de genelde gerek görülmez.
Bütün kapak hastalıkları, ister darlık ister yetmezlik zamanla artmaya eğilimlidir. Yani darlık veya yetmezlik aylar ve yıllar geçtikçe artar, dolayısıyla günün birinde ciddi problem ve şikayetlere neden olabilir. Ancak bazen olayın ilerleme hızı oldukça yavaş olabilir ve hasta yaşadığı sürece şikayet oluşturmayabilir, dolayısı ile tedavi gerekmeyebilir. Bazen ise yavaş seyreden ilerleme hızı bazı durumların gelişmesi ile birdenbire hızlanabilir ve aniden ciddi şikayetler ortaya çıkabilir. Endokardit veya eklem romatizmasının nüksü buna örnek olarak verilebilir. Onun için eklem romatizması geçiren hastalara nüksü önlemek için belli bir yaşa kadar antibiyotik koruması önerilir.” dedi.

“İlerleme hızının çok yavaş olduğu durumlarda şikayetler çok ileri evrede ortaya çıkabilir, onun için şikayet olmasa da sağlık kontrolleri önemlidir. Kapak hastalığı şikayet oluşturacak kadar önemli hale geldiğinde, bazı şikayetlerin, hepsinde ortak olduğunu görebiliriz: halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı önceleri yoğun eforla gelir. Ancak olay ilerledikçe hafif eforlarla ve hatta istirahatte de olmaya başlar.” diyerek konuşmasına devam eden Dr. Yıldız, tedavi yöntemlerinden de bahsederek, “Kapak hastalığı olan kişilerin çoğu, fazla bir tedavi almadan sadece düzenli muayene ve ekokardiyografi kontrolleri altında yıllarca sorunsuz bir yaşam sürmektedirler.” ifadeleriyle son verdi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com