Küçük Bakkal Zorda

Çanakkale Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Engin Kandemir, son dönemde ülke genelinde büyük marketlere direnemeyip bir bir kapanan bakkallar ile ilgili gazetemize konuştu. Başkan Kandemir, 2018 yılında Çanakkale’de 45 yeni bakkal kaydının alındığını, 20 bakkalın da kapandığı bilgisini verirken “Türkiye’de adaletsiz bir sistem var. Şuanda büyük bir havuz var ve adeta köpekbalıkları diğerlerini yiyor. Fırsat eşitsizliği var. Küçük bakkalın bunlarla baş edebilmesi ekonomik yönden mümkün değil.” diye konuştu.

Bakkalların ve esnafların son durumundan bahseden Kandemir; “Türkiye’de adaletsiz bir sistem var. Şuanda büyük bir havuz var ve adeta köpekbalıkları diğerlerini yiyor. Fırsat eşitsizliği var. Küçük bakkalın bunlarla baş edebilmesi ekonomik yönden mümkün değil. Bakkalın sosyal hayatta çok önemli bir görevi var. Bakkal mahallenin, sokağın güvenliğini sağlıyor. Işık olarak, emanetçi olarak çok ulvi görevi itaat ettiklerinden eminim. İnsanların bazen ekonomik sorunlar yüzünden paraları olmayabiliyor. Bakkal sizi tanıyorsa, veresiye konusunda bile yardım sağlıyor. İnsanlar daha ucuz ve ürün çeşitliliği yüzünden büyük markete gidebiliyorlar. Son 3-4 yıl içerisinde esnaflarda özellikle bakkallar üzerinde çıkan kanunlar, her zaman bakkalın azalmasına ve iş yerlerinin kapanmasına sebebiyet veriyor. Bu kurallardan bazıları; 100 metre kuralı, saat 22.00’dan sonra yasaklanan alkol satışı. Bu ülkede veya dünyada veya olmuş olduğunuz her yerde, işyerinizde dahil olmak üzere, eğer adalet kör, sağır ve topalsa o ülkede anarşi engellenemez.”

“BAKKALIN DERDİ ÇOK”

“Bir sürü sıralı zincir mağaza görüyoruz. Bu büyük marketler ile birlikte esnafın işi bozuluyor. Bakkalın ve ailesinin hayata bakış açısı köreliyor. Olumsuzluklar, umutsuzluklar var oluyor. Bakkalın sorunu büyük. Bakkal, Türkler için çok önemlidir. Gençler kahve, berber ya da bakkallarda vakit geçirip çalışırlardı. Şimdilerde ise bakkal köylerde farklı bir endüstri haline geldi. Bakkallardan Belediye, Tarım İl Müdürlüğü ve Maliye vergi alıyor. Bir de 42 bin TL alkol yasağı borcu olan bakkallar var. Benim bazı üyelerimin işyerlerine kurşun sıkıldı 22.00’dan sonra alkol vermedikleri için… Çanakkale gibi turizm yerine bunu yapmamaları lazım. Biz Trakya Başkanları olarak iki defa toplandık. Türkiye Anayasa Mahkemesine bu konuyu dava açtık ama Türkiye’de birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geri dönüş alamadık. Esnafın durumu çok zor” dedi.

Aytaç Güç – Ceren GüneyBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com