CİLDİNE, GIDANA, RUHUNA İYİ GELEN: HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Aslında kendisini kilo vermeye yardımcı, mucizevi yağ diye tanıdık. Peki gerçekten kilo vermemizde yardımcı mı? Başka ne faydaları var gelin beraber bakalım.

Yapısının %90’ ı doymuş yağlardan oluşan Hindistan cevizi yağı et, süt gibi hayvansal yağlardan değil de orta zincirli trigliseritlerden oluşmaktadır. Orta zincirli yağ asitleri de vücutta kolay taşınması ve kolay emilmesi ile tanınırlar. Bu yağ asitleri karaciğere kolayca taşındıktan sonra orada okside olması muhtemeldir. Yani sevgili okurum; diğer yağ çeşitlerine göre depolanma ihtimali düşüktür. Kilo vermeye yardımcı mı sorusuna daha net cevap verecek olursak, orta zincirli yağ asitlerinin yıkımı için diğer yağ asitlerine göre daha çok enerjiye gerek duyuluyor. Bu da günlük harcadığınız enerjinin artması demektir. Yani aslında mucizevi bir besin arıyorsanız kendinize, Hindistan cevizi yağı sırtınızı yaslayabileceğiniz nadir örneklerden. Bel çevresi yağlanmasını engelleyici, yağ yıkımını artırıcı ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcıdır.

Diğer faydalarına da göz atacak olursak sindirime oldukça faydalıdır. İrratable bağırsak sendromu gibi bağırsak sorunlarından mide asitinin düzenlenmesine oldukça geniş yelpazede faydalarından bahsetmek mümkün.

*İştahınızda da pozitif etkiler bırakması olasıdır. Ketonların metabolize edilmesi ile açlığınız daha az ya da uzun süre sonra hissedilebilir.

*İçerdiği laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir.

*Bahsettiğimiz orta zincirli yağ asitleri, vücudun ketonları kolay harcayabileceği kaynak haline getirir. Bu da Alzheimer hastalarının beynin kendi insülinine ihtiyaç duymadan enerji sağlamasını ve hücrelerde onarımı sağlamaktadır.

*Kuru ciltlerde yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının ciltte nem ve lipid dengesinin geliştirdiğini ve devamlılığını sağladığını göstermektedir.

Unutulmaması gereken en önemli konu, Hindistan cevizi yağının da ‘yağ’ olması ve diğer yağlar gibi 1 gramının 9 kalori vermesidir. Bu yüzden de tüketiminde porsiyonun önemi, her besinde olduğu gibi önemlidir. Beslenmenizde, cilt bakımınızda yer vermek istiyorsanız, güvenilir markaların temiz içeriklerine ulaşmak ta yine diğer bir hassas konudur. Onayı, üretim şekli, muhafazası gibi detayları gözden geçirmeden alınmamalıdır. Kokusunu sevenler şanslı çünkü sağlık ve tebessümü aynı anda almış oluyorlar. Sağlığınızı asla tek bir besine bağlamamanızı çeşitli, mis gibi bir sıhhat diliyorum!

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com