Teknopark Toplantısında Yerli ve Milli Vurgu

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, 4. Koordinasyon Toplantısı dün Kolin Otel Megaron Toplantı Salonunda başladı. İki gün sürecek olan Koordinasyon etkinliği, 6 Temmuz’da (bugün) son bulacak. Vali Orhan Tavlı, toplantı açılışında yaptığı konuşmada Kale Seramik ve İÇDAŞ’ın başarılarından bahsetti.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Koordinasyon Toplantısı, dün Kolin Otel Megaron Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Vali Orhan Tavlı, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Bekir Tuncer, akademisyenler ve bilim insanları katıldı. Bütün gün süren toplantı sonrasında bugün de, etkinlik şehitlik turu ve akşam yemeği ile son bulacak.

“İLİMİZDE 2 ÖNEMLİ KURULUŞ VARDIR”

Toplantıda konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, “Hepinizin bildiği gibi son yıllarda ülkemiz, özellikle savunma sektöründe çok başarılı adımlar atmaya başladı. İşte bu noktada bizlere gurur veren, ilimizde kurulup büyüyen ve tüm dünyaya mal satan iki önemli kuruluşumuz Kale Seramik ve İÇDAŞ’ın başarılarından sizlere bahsetmek istiyorum. Kale Seramik Grubumuz, tamamen yerli olan ve en zorlu testlerden geçen yerli piyade tüfeğimizi üretmekte… Yine ülkemizin büyük sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ ise yerli uçak gemimizi üretmek üzere adım attı. Bu yatırımda yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım planlayan İÇDAŞ grubumuz, kuru havuz inşasından sonra 2019’da yerli uçak gemimizin yapımına başlayacak” cümleleri ile şehrimizdeki üretim değerlerinden bahsetti.

“TÜRKİYE’DEKİ İLK 20 ÜNİVERSİTE ARASINDAYIZ”

Rektör Prof.Dr. Yücel Acer, “Çanakkale Teknopark’ın önemli ortaklarından olarak kısaca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden sizlere bahsetmek isterim. 1992 yılında kurulmuş, şuan 51 bin öğrencisi olan, bin altı yüz akademisyeni olan Türkiye’nin en büyük ilk 20 üniversitesinden birisi haline gelmiştir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak esas hedeflerimizin başında daha kaliteli bir üniversite haline gelmektir. Üniversite olmanın esas unsurlarının tamamında daha kaliteli üniversite haline gelmek için yoğun çalışıyoruz” dedi.

“İNSANOĞLU 4. BÜYÜK DEVRİMİ YAŞIYOR”

Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Genel Müdürü Erkan Bil Erkan Bil,  çalışmalarına hız kazandırdıklarını belirterek: “Dünyamız hepimizi derinden etkileyecek, önümüzde ki yüzyılı şekillendirecek bir dönüşüm sürecini yaşıyor. Bu süreç köklü değişimleri beraberinde getiriyor. Elbette bu dönüşüm süreci ilk defa yaşanmıyor. İnsanoğlu tüketici konumundan üretici konumuna geçtiği, yerleşik hayat dönemini yaşamaya başladığı çağdan günümüze kadar farklı dönemlerde farklı dönüşüm süreci yaşadı. Bu süreçleri bilim insanları devrim olarak nitelendirdi. İnsanoğlu 3 büyük devrim yaşadı ve bugün 4. büyük devrimi yaşıyoruz” cümlelerini kurdu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com