Genç Çiftçi Projesi Hayata Geçti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önemli projelerinden Genç Çiftçi projesinin sonuçlanmasıyla birlikte, hak sahibi olan 16 bin 733 genç çiftçi 30 bin lira hibeli projelerini hayata geçirme fırsatı buldu.

Hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin isim listeleri askıya çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu bu projeyle birlikte tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması gibi amaçları sayabiliriz.

Uygulamaya konulan bu program kapsamında genç çiftçilere, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında hibe desteği verilecek.

‘KIRSALDA NÜFUS GENÇLEŞECEK’

Tarım ve hayvancılık ekonominin en temel kaynaklarından biridir. Ülkemizin kalkınması, kırsal nüfusun kalkınmasından geçmektedir. Kırsal alanda tarımsal faaliyetlerini devam ettirmek isteyen üreticilerimize bakanlığın destekleri her geçen gün artmaktadır. Bu tarz projeler önem arz etmektedir. Bu projeyle kırsalda yaşamlarını devam ettirmek isteyen gençlere kendi işlerini kurma fırsatı veriliyor. Projenin üretime ciddi katkılar sağlayacağı gibi gençlerin köylerden kentlere göçlerinin önüne geçerek kırsalda yaşlanan nüfusun gençleşmesinde de önemli rol oynayacaktır. Üreticilerimiz kendi amaçlarına uygun olan projelere başvurarak üretimlerini ve gelirlerini arttırmaya çalışmalıdırlar. Bu projeden yararlanan üreticilerin işlerine sahip çıkarak işletmelerindeki sürekliliği sağlaması gerekmektedir. Çünkü üreticilerimizin işletmelerine sahip çıkması demek önümüzdeki dönemlerde uygulamaya konulacak olan bu gibi projelerin artarak devam etmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com