Kitap Önerileri

Okullar kapandı, seçimler bitti, sınavlar da bitmek üzere… Ben de bazılarını okuduğum, bazılarını ise okumayı planladığım kitaplardan bahsederek ister tatilde, ister evinizin balkonunda ya da gece uyumadan önce keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacak öneriler derledim.

Sevinç Yavuz – Türk Seri Katiller (1960’lardan Bugünlere)

Araştırmacı Gazeteci-Televizyoncu Sevinç Yavuz’un 2016’da Profil Yayıncılık tarafından yayınlanan Türk Seri Katiller kitabı, gerek polisiye severleri gerekse araştırma kitaplarını sevenleri etkileyecek türden başarılı bir eser. Uzun yıllara dayanan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerden derlenen kitapta kimliği ve cinayetleri bilinen yirmi iki, bugüne kadar yakalanamayan ama işlediği cinayetler açısından seri katil olduğu belirlenmiş iki katil profili yer alıyor.

Tess Gerritsen-Siliniş

Dünyanın en çok okunan polisiye-gerilim yazarlarından Dr. Tess Gerritsen’in 2014’te yayımladığı Siliniş isimli romanı kadın ticaretini ele alıyor. California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gördüğü tıp eğitiminin yanında Stanford Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden de mezun olan Tess Gerritsen’in yarattığı Rizzoli & Isles dizisi, televizyonda geniş bir izleyici kitlesine de ulaşmıştı.

Stephen Zweig-Satranç ve Amok Koşucusu

Psikolojik tahlillerle bezediği öyküleriyle okuyucuya ulaşan Stephen Zweig’ın son kitabı olan Satranç ve yine Amok Koşucusu yaz aylarında size başka diyarların kapısını aralayacak iki önemli eser. Yaşamı kadar, yaşamının sonuyla da edebiyat dünyasında ayrı bir yeri olan Zweig, kurgu gücü ve hemen hemen her satırda kendini belli eden Freud etkisiyle çağdaşı yazarlardan ayrılıyor.

Zülfü Livaneli-Son Ada

Müzisyen ve Yazar Zülfü Livaneli’nin 2008’de okuyucu ile buluşturduğu alegorik distopya olarak da tanımlanan kitabı Son Ada, okuyucuda derin izler bırakıyor. Yazarın içinde bulunduğumuz 2018 yılında yayımlanan Gölgeler isimli eserini de yaz ayları için hazırlayacağınız okuma listenize dahil edebilirsiniz.

Tom Robbins-Parfümün Dansı

Amerikalı roman ve hikâye yazarı Tom Robbins, birden çok başkahramanı olan eseri Parfümün Dansı’nda ölümsüzlük arayışı çerçevesinde dini, hayatı, ahlakı ve ilişkileri alaycı bir dille sorguluyor. İlk yayınlandığı yıl olan 1984’ten bu yana pek çok insanı büyülemeyi başarmış olan bu eser, yaz ayları için pişman olmayacağınız bir kitap olma özelliği taşıyor.

Gürbüz Erginer-Kurban

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Etnoloji Bölüm Başkanı olarak da görev yapan Gürbüz Erginer tarafından 1997 yılında kaleme alınan Kurban, kurban etme eyleminin kökenlerine ve Anadolu’daki kanlı kurban ritüellerinin detaylıca incelendiği bir eser. Kitabın en dikkat çekici yanlarından biriyse salt bilgi verme amacı gütmesine rağmen, yazım diliyle de okuyucuyu kendisine bağlayan kitap olması.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com