Canlanan Güzelyalı’ya Gökhan’dan teknik gezi

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Güzelyalı’da Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan icraatları basına tanıtmak amacıyla teknik gezi düzenledi. Düzenlenen gezide inşaatı devam eden atıksu arıtma tesisi, denize sıfır yapılan mesire alanı ve yapımı geçtiğimiz yıl tamamlanan Güzelyalı Halk Plajı’nda teknik incelemelerde bulunuldu.

Çanakkale Belediyesi’nin mücavir alanı dışında kalan Güzelyalı Köyü’nde yaptığı yatırımlar ve icraatlar Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki heyet tarafından basına tanıtıldı. İlk olarak inşaatı devam eden atık su arıtma tesisini yerinde inceleyen Başkan Gökhan devamla denize sıfır yapılan plaj ve mesire alanını ve ardından geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan Güzelyalı Halk Plajı’nı basın mensupları ile gezdi.

İlk olarak inşaatı devam etmekte olan atıksu arıtma tesisini basın ile gezerek teknik incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, yeni yapılacak tesis ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. İdari bina, ön arıtma binası, dengeleme havuzu ve biyolojik arıtma üniteleri olarak dört ana bölümden oluşan tesis 2 bin metrekare alana oturmakla birlikte çevre yolları ve çevre düzenlemesiyle 4 bin metrekare alana sahip olacak. Güzelyalı, Dardanos, İntepe ve Çınarlı köylerinin atıksuları toplayabilecek ayrık sistem, arıtma tesisine entegre edilecek. Güzelyalı ve Dardanos tenkil altyapı işinde yedi adet paket tipi terfi istasyonu ve bu terfilere bağlı kanalizasyon sisteminin yaklaşık 32 bin metrekaresinin tamamlandığı ifade edildi. Bu sistem ile birlikte Güzelyalı ve Dardanos’ta foseptik çukurları olmayacak; oluşa atık sular, inşaatı devam eden atıksu arıtma tesisinde toplanacak. Sistemin 2019 yazında devreye girmesi planlanıyor.

YENİ MESİRE ALANI TANITILDI
Atıksu arıtma tesisi inşaatının ardından, Güzelyalı’da Gençlik Kampı’nın yanındaki alana yapımı tamamlanan mesire alanı ve plaj basına tanıtıldı. 8 bin 600 metrekarelik alanda 40 adet mangal yeri, piknik masaları, spor alanı, çocuk bahçesi, soyunma kabinleri, duş yerleri de bulunuyor. Yeni mesire alanının 7 bin metrekaresini ise yeşil alan kapsıyor. Yeni mesire alanı ücretsiz olarak kullanılabilecek. Başkan Gökhan yeni yapılan mesire alanında Çanakkale’nin en güzel denizinin olduğunu ve Çanakkale halkının ilgisinin yoğun olduğunu dile getirdi.

“ÇANAKKALE HALKINA YAKIŞACAĞINI DÜŞÜNDÜK”
Son olarak geçen sene faaliyete giren Güzelyalı Halk Plajı’nda yapılan yenilikler Başkan Gökhan tarafından tanıtıldı. Belediye’ye alana kurulan Güzelyalı Halk Plajı’na da girişler ücretsiz. Alanın 2003 senesinde Garanti Bankası Vakfı’na ait olduğunu ve ardından satışa sunulması sonrasına Çanakkale Belediyesi olarak Çanakkale halkı için satın aldıklarını belirten Başkan Gökhan; “Bu alanın Çanakkale halkına yakışacağını düşündük çünkü denize sıfır, geniş bir alan. Çanakkale’de de denize girme alanlarımız şehir içerisinde pek yok. Dolayısıyla bu alanı kullanabiliriz diye düşündük; 2003 senesinde 400 bin liraya satın aldık.” dedi.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com