Turnuvanın galibi Brezilya yolcusu

Dünyaca ünlü Brezilyalı futbolcu Neymar’ın adını taşıyan Neymar Jr’s Five sokak futbolu turnuvasının finali, Çanakkale’de gerçekleşti. 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen turnuvayı kazanan “Kompleksliii” takımı Brezilya’da yapılacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Mahalle aralarında oynanan futbolu canlandırmak amacıyla ünlü içecek firması RedBull öncülüğünde Brezilyalı ünlü futbolcu Neymar Jr’ın adıyla düzenlenen sokak futbolu turnuvasının galibi, Çanakkale’de belirlendi. Truva Atı’nın yanına kurulan sahada düzenlenen turnuva finalinde, 320 takım arasından son 8’e kalan takımlar mücadelede bulundu. Türkiye Finali’nde  rakibi Kuzenler’i 5-1 yenen Kompleksliii takımı Brezilya’da düzenlenecek olan Dünya Finali’ne katılmaya hak kazandı.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de düzenlenen Türkiye Finali etkinliğine eski milli yıldız İlhan Mansız ve Youtube’da 1.2 Milyon takipçisi olan Mervan Tepelioğlu da katıldı. İkili, turnuvaya katılan oyunculardan takım oluşturarak karşılıklı maç gerçekleştirdi.

8 TAKIM, 44 SOKAK FUTBOLU OYUNCUSU KATILDI

Kordon’daki Truva Atı’nın yanında oynanan Türkiye büyük finaline Gençlerbirliği, Kuzenler, International Students, Pask, Uni Avcılar, Bitse de Gitsek, Mısırlı futbolcularıyla dikkat çeken BaşakşehirFlamengo, Kompleksliii, FUTSAN ve RB Chelsea katıldı.

Türkiye Şampiyonu olan Kompleksliii takımı, 21 Temmuz’da dünyanın dört bir yanında şampiyon olan takımlarla Dünya Finali’nde mücadele edecek. Eğer Türkiye şampiyonu Brezilya’da da şampiyon olur ise dünyaca ünlü futbolcu Neymar Jr ile hem tanışma hem de maç yapma fırsatı yakalayacak.

GOL YİYEN TAKIMDAN BİR OYUNCU EKSİLİYOR

Turnuvaya, 16 ile 25 yaş arasındaki her oyuncu cinsiyet gözetilmeksizin katılabiliyor. Takımlar, 25 yaşından büyük sadece iki kişiyi kadrosuna katabiliyor. Turnuvanın en önemli özelliği ise gol yiyen takımdan bir oyuncu çıkıyor ve eksik kalan takım artan baskı altında maça devam ediyor. Takımlardan birinin son oyuncusu çıktığında veya 10 dakikalık oyun süresi dolduğunda maç sona eriyor ve maçın kazananı ilan ediliyor.

İLHAN MANSIZ:  “BUGÜN BURADA OLMAK BENİM İÇİN ONUR VERİCİ”

İlhan Mansız “Sokak futbolu çocuklarının gelişimi açısından çok önemli. Hem teknik açıdan hem fiziksel açıdan kendini geliştirebileceği ve daha sonra futbola değerler katabileceğin bir yer. Başta Brezilya olmak üzere Güney Amerika ülkeleri ve Türkiye gibi sokak kültürünün yüksek olduğu yerlerde birçok ünlü futbolcunun buralardan keşfedildiğini görüyoruz. Benim hayatımda da önemli bir rolü vardır. Ben 9 yaşımda Türkiye’ye geldim. Herhangi bir kulüpte top oynamadım. Mahalle arasında maçlarımız olurdu. Taştan kaleler yapardık. O şekilde kendimi geliştirdim” açıklamasını yaptı. “Bugün burada olmak benim için onur verici. 2018 Troya Yılı, Türkiye Finali’nin de Çanakkale’de yapılma nedeni. Birçok futbolsever var burada. Kazanan takım Brezilya’ya gidecek. Çok heyecan verici bir olay” diye konuşan eski milli futbolcu “Çocuklara mutlaka dışarıda oynamalarını tavsiye ediyorum. Sokak futboluna önem vermelerini öneriyorum. Sokak futbolu futbolun çok önemli bir parçası” dedi.

Devamla Mansız; “Bu tarz etkinlikler bence çok önemli. Çünkü insanların evden çıkıp sosyalleşmesi, kendini geliştirmesi gerekiyor. RedBull’a da sokak futboluna önem verdiği için teşekkür ediyorum. Belki buradan çok önemli yetenekler çıkabilir” diye konuştu.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com