Başıboş atlar ne olacak?

Kipa’nın hemen karşısında yer alan boş arazide neredeyse her gün otlayan atlar dikkat çekti. Vatandaş atların fotoğraflarını çekerken, şehirli atların akıbeti merak konusu oldu. Akıllara Yavuz atın başına gelenler gelirken, kafalardaki tek soru; “Başıboş atlar ne olacak?” oldu. Yavuz atın hikayesi haberin devamında…

Çanakkale’de Kipa AVM’nin hemen karşısında bulunan boş arazide otlayan atlar dikkatlerden kaçmadı. Çanakkale’de yaşayan vatandaşların alışık olduğu görüntüye neden olan atlar merak konusu oldu. Vatandaş atlarla fotoğraf çektirirken bu başıboş atlara ne olacak sorusu gündeme geldi.

“İPİ KOPAN AT ÜLKE GÜNDEMİNDE”

Geçtiğimiz yıl aynı bölgede otlayan bir at ipini kopararak yola çıkmıştı. Adı Yavuz olan ve bacağı kırık at, hayvan severler tarafından hayvan barınağına götürülerek tedavi altına alınmıştı. Daha sonrasında Çanakkale Hayvan Barınağı’ndaki tedaviler yetersiz kalınca Yavuz “Son şans Özürlü Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği”nde tedavi görmek için Ankara’ya götürüldü. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Diskapi Veterinerlik Fakültesi’nde üç ay boyunca tedaviye alınan Yavuz’un, ortaya çıkan terslikler sonucunda tedavisine devam edilememişti.

“YAVUZ AT 7 SAAT SÜREN AMELİYATLA KURTARILMIŞTI”

Umutların tükenmeye başladığı o günlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba ve AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un destekleri ile sadece yarış atlarının tedavisinin yapıldığı Türkiye Jokey Kulübü’ne ait Ankara Hipodromu’nda bulunan at hastanesine sevk edilen Yavuz, burada bakıma alındı. 7 Saat süren operasyon sonucunda Yavuz’un bacağının kesilme ihtimali ortadan kalkmıştı. Türkiye’de ilk defa yarış atı dışında bir at burada ameliyat edilmişti. Bir süre yaşama tutunmaya çalışan at, başaramayarak hayatını kaybetmişti.

Tüm bu olanları unutmayan vatandaş, bu sefer sordu; bölgede başı boş otlayan ve gezen atlar ne olacak?

Tunahan Ünsal

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com