Seyyar Kalaycılar Türkiye’yi Geziyor

Arabalarıyla Türkiye’yi gezerek mahalle aralarında kalaycılık yapan Şahin Demir Akyüz ve Derya Akyüz çiftinin son durağı Çanakkale oldu. Kalaycılık yapan Akyüz çifti, işbirliği ile eskimiş bakırları yeni gibi yapıyor.

Yok olmaya yüz tutmuş kalaycılık mesleğini yaşatan Akyüz çiftinin son durağı Çanakkale oldu. Türkiye’yi gezerek mahalle aralarında kurdukları düzenekler ile bakırları yeni gibi yapan Şahin Demir Akyüz ve Derya Akyüz çifti, Cevatpaşa Mahallesi Kaya Sokak’taydı. 10 yaşından beri babasının ve dedesinin mesleği kalaycılık zanaatını devam ettirdiğini belirten 22 yaşındaki Şahin Demir Akyüz kalaylama işleminin ustalık kısmını gerçekleştiriyor. Aynı yaştaki eşi Derya Akyüz ise ateşin harlanması ve kalaylanan bakır kapların satışı ile ilgileniyor.
Kalaylayacakları kabı sokağın köşesinde yaktıkları küçük mangal ateşinin üzerinde maşayla tutarak ısıtan Şahin Demir Akyüz, ardından başka bir kapta hazır tuttuğu kalay tozunu ısıtılan kabın içine serpiyor ve elindeki pamuk bez ile kabın çeperini sıvalıyor. Kalaylama işlemini gerçekleştirirken lehimlenecek parçanın birleşim yerini tuz ruhu ile temizleyen Akyüz, el kaynağı ile ısıtılan birleşim yerini sıvılaştırdığı kalay ile sıvıyor. Soğuma işlemi sonrasında kalay katılaşıyor ve eskimiş bakır kaplar adeta yeni gibi oluyor.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com