Gençler içeride veliler dışarıda ter döktü

30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen üniversite sınavlarında (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) öğrenciler, kitapçık başında sorularla uğraşırken veliler de kapıda çocuklarının sınav kaygısının yanı sıra sıcağın etkisiyle ter döküyordu.

Gençlerin yarışa girer gibi hazırlandığı bir üniversite sınavı daha bu hafta sonu gerçekleştirildi. Birçok genç, 30 Haziran saat 10.15’te TYT ile başlayan üniversite sınavından umutsuz çıkmıştı. Öğrenciler yine sınav sorularının uzunluğundan ve anlama güçlüğü çektikleri için sürelerini yettiremediklerinden şikayet etmişti.

MATEMATİK VE GEOMETRİDE ZORLANDILAR

1 Temmuz’da gerçekleşen AYT sınavında ise matematik ve geometri soruları öğrencilerin kabusu oldu. Sayısal derslerin de uzun paragraflar ve şekilsiz sorular olduklarını belirten öğrenciler, geçen yıl yaşanan silgi – kalem sorununun olmadığını, sınav salonlarının sessiz ve sorunsuz olduğunu söyledi. Okul bahçesine alınmayan veliler ise sınav süresi boyunca bahçe duvarının ardına çocuklarını bekledi.

“BİR AN ÖNCE EĞİTİM SİSTEMİNE EL ATILMALI”

Sınav ile ilgili görüşünü aldığımız Gülay Çinko ve Nazire Demirtaş “Çocuklardan daha stresliyiz. Biz de çok emek verdik. Gönüllerinin istediği olsun dedik. Hiç baskı da kurmadık zaten böyle bir eğitim, sistemde baskı kurmak mümkün değil. Çocukları da anlıyoruz, üniversiteyi bitiren gençler işsiz zaten deyip okumak istemedikleri oluyor. Bizim gibi olmasınlar okusunlar da bir yerlere gelsin. Devlete faydaları olsun istiyoruz ama devlet gençlere kapısını açmıyor ki… Maddi durumumuz özel ders aldırmaya uygun değildi.  Okuldaki hocaları son senesi diye derslere bile girmiyor. Soru kitabı aldırdı birkaçı ama onlar da çok pahalı… Çocuklarımıza kızamıyoruz bir an önce eğitim sistemine el atılmalı.” diye konuştu. G. Nermin Yıldız – Merve ZıpkınBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com