“Dünya Liderlerine Hediye Maket Yaptım”

Aynalı Çarşı’da bulunan ve uzun zamandır faaliyette olan el sanatları atölyesinin sahibi maket sanatçısı Sıdıka Kocaoğlu, özel el sanatı ve gerçekleştirdiği etkinlikleri hakkında gazetemize konuştu.

 

Geçtiğimiz haftalarda Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından ziyaret edilen Maket Sanatçısı Sıdıka Kocaoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, hem sanatını anlattı hem de gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgi verdi. Özal zamanında gerçekleştirilen Avrupa Birliği İslam Konferansında hediye edilen maketleri de yaptığını kaydeden Kocaoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2004 yılının kasım ayında atölyeyi açtım. Atölyeyi açtığım ilk günden itibaren maket ve bayanlara hobi dersi veriyorum. 2018 Troya yılı kapsamında Halk Eğitim Müdürlüğü ve Opet ile birlikte yürüttüğümüz bir proje var. Tevfikiye köyündeki bayanlara bir iş sektörü oluşturması için eğitim veriyorum. Hobi dersi olarak gelen bayanlardan ücret almıyorum. Benim kendi geliştirdiğim ‘Kitre Bebek’ ya da Türkiye’de ilk kez benim tarafımdan gelen ‘Sculptural Painting’ tekniklerinden seminer vererek ücret alıyorum.

Sanatı icra etmek ile öğretmek arasında büyük fark var. Sanatla doğulur, her şey yetenek ile başlıyor. Eğer kendi bulduğunu yapar ve kabul ettirir isen sanat yapmış olursun. Para kazanmanın derdine düşersen sanatını icra edemezsin. O yüzden kimseye bağımlı kalmayıp kendi bütçem ile bir şeyler yaptım. Sadece eşimden maddi, manevi destek aldım.

“TURGUT ÖZAL ZAMANINDA VERİLEN HEDİYE MAKETLERİNİ BANA YAPTIRDILAR”

Avrupa Birliği İslam Konferansı, Turgut Özal zamanında gerçekleştiğinde oraya gelecek olan dünya liderlerine verilecek hediye maketlerini bana yaptırdılar. Daha sonra Atatürk Havalimanının oradaki CNR EXPO uluslararası fuarında sergi açtım. Bigalı köyündeki 19. Tümen Müzesinin maketlerini yaptım. Ancak bu meslekle karnımı doyurmadım hiç.

İki üç hafta önce Vali Bey, Çanakkale Savaşları Sergimi görmüş ve ilgisini çekmiş. Atölyeme ziyarete gelerek beni onurlandırdı. Maddi destek görmesek de manevi desteklerini gösterdiler.” dedi.

Merve Zıpkın  – Aytaç GüçBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com