ALIN YAZISINDAN…

Bir mecliste Kuran’ı Kerim’den söz açılıp, sohbet koyulaşmıştır.
Kuran’ı Kerim’in eşsizliğinden ve olağanüstülüğünden bahsedilirken, odanın bir köşesinde kendi halinde çubuğunu içmekte olan bir Bektaşi söze karışır:
-Evet, Allah’ın kelamı cidden eşsizdir. Amma, yazısı biraz karışıktır!… der.
Dinleyenlerden biri hayret ve biraz da hiddetle sorar:
-Karışık mıdır? Nerden biliyorsun?
Bektaşi sakin bir tavırla cevap verir:
-Alnımın yazısından!

24 Haziran seçimleri bitti. Sonuçlar ortada. Kaybeden Muhalif paritelerde içe dönük hesaplar yapılmaya başladı. Başarı, tüm hataları anında örtüyor. AK Parti’de, bu kadar görevden almalar. Bu kadar kıyımdan (Siyasi anlamda bir deyim) sonra hiç tartışma yok. Yapılanların ardından Reis’in son derece haklı olduğu sandıklar açıldığında ortaya çıktı. Çanakkale’de Bülent Turan’ı eleştirenler de tüm eleştirilerini bir dahaki seçim sonucuna saklasın artık.

Ya rakip siyasi partilerin durumu? Her geçen gün yeni bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Ana muhalefet partisi CHP’de şimdilik fırtına öncesi sessizlik hakim. Patlamanın nereden, kimden ve ne şekilde geleceği belli değil. Küçük bir kıvılcım, binayı yakıp küle çevirebilir. Bu seçimin sonuçları tüm CHP’lilerin kafasında Genel Seçim unutulup, akıllara yerel seçimi getirdi. Burada önemli birkaç nokta var. Daha doğrusu kafalar çok karışık. Bektaşi fıkrasında olduğu gibi en sonunda tüm CHP’liler “Alnımızın yazısından” diyebilirler.

CHP Genel Merkezinde olası bir değişiklik, anında yerele de yansıyacaktır. Listeye giremeyen Bülent Öz, şimdiye kadar hiçbir açıklama yapmadı. Muharrem İnce, bir iki çıkışın ardından yol haritasını açıklamadı. Genel Başkan Yardımcısı çıkartan Çanakkale CHP örgütünün Ankara başarısı nedense ilk seçimde yerele hiç yansımamış gözüktü. Şimdi tüm bunların hesabını kim verecek? Ya da ortalıkta hesap kesecek, çıkar gözetmeyen sade CHP’li üye kaldı mı? Nejat Önder’in il başkanlığı ile Dr. Celal Karakaş’ın merkez ilçe başkanlığı dönemi başarısız, İl Başkanı İsmet Güneşhan ve Merkez İlçe başkanı Ali Uyanık dönemini başarılı mı sayacağız? CHP’liler  alın yazısına razı olsun mu?

Farklı kulislerden gelen bilgileri değerlendirdiğimize, bu partide hem il yönetiminde, hem de ilçe yönetimlerinde alttan bir kaynama başlamış durumda. Kimse isim vermese de hedefe şimdilik tek isim oturtulmuş. Bunun nedeni en üstten alta doğru yeni bir ekip kurma anlayışı mı? Yoksa, biat edelim kazancımıza bakalım mı? Kutuyu açmaya kalksan. Açılan kutu Matruşkaya dönüşecek. Açıldıkça içinden yenisi çıkacak.

İyi Parti de durumu iyi idare etti. Aday belirlemelere kadar partinin ibresi daha yukarıdaydı. Kim ne derse desin, aday belirlemede İl Teşkilatı kurduğu gibi yöresel davranmadı. Ya da davranamadı. Biga adayını es geçmemeliydiler. 1. Sıraya itiraz yok ama iki adayı da merkezden yapmalarının olumsuzluğu ortaya çıktı. Kimse AK Parti örneğini göstermesin. Bülent Turan, teşkilatlar arasında sadece Lâpseki’nin değil, her ilçenin adayı olarak kabul ediliyor.

Rıdvan Uz’un hatası da Belediye Başkanlığı dönemindeki ekip ve anlayışla çalışmış olmasıydı. İlçelere ve ilçe teşkilatlarına ağırlığını hissettiremedi. Belediye Başkanlığı döneminde yakaladığı havayı Milletvekilliği sürecinde yakalayamadı. Gümrüğe takılması ise ayrı bir şanssızlığı oldu. İyi Parti’nin ilk seçimde aldığı oyu yine de küçümsememeli…

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com