CHP’li Başkanlardan Kabotaj Kutlaması

Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan ve Gelibolu Belediyesi Başkanı Mustafa Özacar, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “1 Temmuz 1926’da Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle karasularımızın bağımsızlığı kazanılmış, limanlarımız arasında yolcu ve yük taşıma hakkımız yasal boyutlarla temellendirilmiştir.

Türk denizciliğinin dönüm noktası olan, ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa üç tarafı kıymetli denizlerle çevrili ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun yıl dönümünü kutluyor, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda tüm denizcilik camiasını sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

 “DENİZCİLİK DENİNCE AKLA GELİBOLU GELİR”

“Denizcilik denince akla Gelibolu gelir” diyen Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “1 Temmuz bütün denizcilik camiasının, denizle içiçe olan profesyonel ve amatör bütün denizcilerin bayramıdır. Kutlu olsun” dedi.

Dünyanın en büyük denizcilerini yetiştiren, eşsiz güzelliğin ve denizciliğin şehri Gelibolu’nun Belediye Başkanı olarak Türk Denizciliğinin bağımsızlığının ve egemenliğinin bayramı olan Kabotaj Bayramını kutladığını vurgulayan Başkan Özacar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk’ün 1926’da sağladığı ‘Kabotaj Kanunu’ bizlere deniz sularında da özgürlüğü tanımış, denizlerimizden istifademize olanak tanımıştır. Kabotaj hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elde ettiği uluslararası önemli bir başarıdır.

Denizin kıymetini bilen, denizi seven, denizle iç içe olan, ülkemizin iki önemli boğazından birinde yer alan biz Gelibolulular; Kabotaj Kanununun ülkemizin geleceği ve refahı açısından önemini, kazanımlarını çok iyi bilmekteyiz.

Ülkemizin bu zengin potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek, dünya deniz taşımacılığındaki payımızın arttırılması temennimizdir. Türk Bayrağının, dünyanın denizlerinde sonsuza dek şerefle dalgalanması dileğimizdir.

Bu duygularla başta Gelibolulu büyük denizciler Kemal Reis ve Piri Reis olmak üzere, Çaka Bey, Turgut Reis, Oruç Reis, Barbaros Hayreddin Paşa, Kılıç Ali Paşa, Seydi Ali Reis gibi büyük denizcilerimiz ile deniz savaşlarında veya kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; başta denizcilerimiz olmak üzere bütün halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı saygılarımla kutluyorum.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com