“Skamander Vadisi Jeopark Olsun”

Çanakkale Çevre Platformu tarafından, taş ocağı faaliyetleri yürütülen Karamenderes (Skamander) nehrinin Jeopark olabilmesi için internet üzerinde imza kampanyası başlatıldı.

Troia Milli Parkı’na  5 kilometre uzaklıkta bulunan, Çevrimtepe, Asartepe ve Ballıdağ antik kentlerini bulunduran, barındırdığı 200 kuş türüyle adeta bir kuş cenneti olan Skamander nehrinde bir süredir taş ocağı faaliyetleri sürdürülüyor. Çanakkale Çevre Platformu tarafından, bölgedeki taş ocaklarının ruhsatlarının iptal edilmesi amacıyla change.org’ta imza kampanyası başlatıldı. Konunun muhataptı olarak ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı gösterildi. İmza kampanyası; “SKAMANDER VADİSİ ARAPLAR BOĞAZI TABİAT PARKI, JEOPARK OLSUN” başlığı ile paylaşıma sunuldu.

“JEOPARK İLAN EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Çanakkale Çevre Platformu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Dünya Kültür mirası Troia antik kentinin arka bahçesi olarak bilinen Skamender Vadisi Araplar Boğazı taş ocaklarının istilası altında. Troia Milli parkına sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan vadi içinde ve vadi sırtlarında faaliyet yürüten çok sayıda taş ocağı bulunuyor. Taş ocakları yörenin tarihi-kültürel varlıklarının yanı sıra zengin biyolojik çeşitliliğine de büyük zarar veriyor.  Önemli doğa alanı ve bir kültürel miras olan Skamander Vadisi Araplar Boğazı Tabiat Parkı, Jeopark ilan edilerek koruma statüsüne kavuşturulmalıdır. Biz aşağıda imzası bulunanlar taş ocakları ruhsatlarının iptal edilerek, Skamander Vadisi Araplar Boğazının koruma statüsüne kavuşturulmasını, Troia Milli Parkı sınırları içinde yer almasını, Tabiat Parkı, Jeopark ilan edilmesini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.
Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com