Omega-3 DOSYASI

Yağlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel besin gruplarından biri olup birçok çeşidi ve çeşidine göre de farklı faydaları vardır. Balık ve deniz ürünlerinin sağlıklı beslenme açısından, günümüzdeki ilgi çekici özelliği, yapılarında bulunan omega-3 yağ asitlerinin kalp-damar hastalıkları üzerinde yarattığı olumlu etkilerden kaynaklanmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri nedir?

Besinlerde bulunan yağlar; iyi ve kötü yağlar olarak ifade edebileceğimiz doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak iki gruba ayrılırlar. Doymuş yağlar; hayvansal kaynaklı olan; kırmızı et, tereyağı ve süt gibi besinlerde bulunan yağ çeşididir. Doymamış yağlar ise; daha çok bitkisel kaynaklı; mısır, soya, Ayçiçek, zeytin ve fındık gibi besinlerin yağlarıdır. Omega-3 yağ asitleri de vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan yiyeceklerle alınması son derece önemli doymamış yağ asitlerindendir. Büyüme ve gelişme için mutlak gerekli olan besin öğelerinden biridir. Özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, ton, somon, sardalye gibi yağlı balıklarda bulunur. Ceviz, keten tohumu, semizotu ve chia tohumu da omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarındandır.

Omega-3 yağ asitleri ne işe yarar?

 • Bebeklik döneminde; göz ve beyin gelişimi için önemli görevleri olduğu gibi, birçok kronik hastalığın önlenmesinde de etkin görevlerde bulunmaktadır.
 • Gebelik döneminde alınan omega-3 yağ asitleri ile anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi arasında olumlu etkiler söz konusudur.
 • Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde yeterli miktarlarda alınan omega-3 yağ asitleri; vücutta zarar görmüş hücrelerin onarılması ve yeni hücrelerin üretilmesi için gereklidir. Yapılan çalışmalar; omega-3 yağ asitlerinin alımıyla, ileriki yaşlarda meydana gelebilecek kanser ve kalp-damar hastalığı riskini en aza indirdiğine işaret etmektedir.
 • Omega-3 yağ asitleri, retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlar. Yetersizliğinde; görme bozuklukları, depresyon, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabilir.
 • Serbest radikallere(kanser yapıcı maddeler) karşı savaşarak cilt hücrelerinin yaşlanmasını engeller. Hücreleri yenileyip cildi güzelleştirir.
 • Kanda bulunan kötü kolesterolün düşürülmesinde de etkindir. Kötü kolesterolü düşürürken, bunun yanında iyi kolesterolün yükselmesini ve aynı zamanda damar sağlığının korunmasını da sağlamaktadır.
 • Diyabet hastalığının önlenmesi ve yönetiminde olumlu etkileri vardır. Yapılan son araştırmalar balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin insülinin işlevini artırarak diyabetin ortaya çıkmasını geciktirdiği bildirilmiştir.
 • Orta yaşlılar Alzheimer hastalığından korunmak için omega-3 yağ asidi kaynaklarının tüketimini arttırmalıdır.

Omega-3 yağ asidi alımını nasıl karşılayabiliriz?

 

Bebekler için;

 • Omega-3 yağ asitleri eşsiz bir besin olan anne sütünde bebeğe yetecek miktarlarda bulunmaktadır. Günümüzde, piyasada bulunan hazır mamaların birçoğuna da bu yağ asidi eklenmiştir.

Çocuklar, ergenler ve yetişkinler için ise;

 • Haftada 2 kez buğulama veya ızgara olarak balık
 • Her gün 2-3 adet ceviz
 • Yoğurt veya salatanızın içerisine eklenen 1 yemek kaşığı kadar keten tohumu
 • Her gün 1 tabak yeşil yapraklı sebze yemeği veya salatatüketimi ile günlük omega-3 yağ asitlerinin alımını karşılamak mümkündür.

Özellikle ramazanda azalan balık tüketimi ihmal edilmemeli ya da son iki alternatif mutlaka değerlendirilmelidir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com