Güneşhan; “Şehitlerimizin huzurunda olacağız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz gün ifade ettiği “Valilere, CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole almayın” talimatına yönelik, il başkanları tarafından 81 ilde eş zamanlı açıklama yapıldı. CHP il binasında basın açıklaması yapan İl Başkanı İsmet Güneşhan; “Şehitlerimizin gelmemesi en büyük arzumuzdur ancak şehit cenazeleri olması durumda tam kadro şehitlerimizin huzurunda olacağız.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı’da Mevlit Bengi isimli vatandaşın PKK tarafından öldürüldüğü iddiasının bazı medya organlarında yer almasından sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım” dediği iddia edilmiş ve Bakan Soylu, bu iddiayı geçtiğimiz gün yapmış olduğu basın toplantısında dile getirmişti. Vekil Buldan da bu olayı “Soylu’nun bir partinin Eş Genel Başkanı’nı arayıp tehdit etmesi kabul edilemez” diyerek açıklamıştı. Soylu’nun bu görüşme sonrası bütün Valilere  “CHP İl Başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” talimatı verdiği ifade edilmiş ve Soylu da bu söylemini doğrulamıştı. Devamla Soylu; “Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar” ifadelerini dile getirmişti.
Soylu’nun bu ifadelerine CHP İl Başkanlığı tarafından tepki geldi. CHP İl Binası’nda dün saat 11.00’de 81 il ile eşzamanlı olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Soylu’nun dile getirmiş olduğu sözleriyle toplumsal çatışma ve kaos çağrısı yaptığını söyledi. “Bu sorumsuz ve hadsiz tutum açıkça ateşle oynamaktır” diyen Güneşhan; “Şehitlerimiz arasında ayrım yapan anlayış, şimdi de şehit cenazeleri üzerinden milleti bölmek peşindedir. Şehitlerimiz siyasi partilerin değil milletimizin evlatlarıdır” dedi. Güneşhan ayrıca “Şehitlerimizin gelmemesi en büyük arzumuzdur ancak şehit cenazeleri olması durumda tam kadro şehitlerimizin huzurunda olacağız” ifadelerini dile getirdi.

“TEK SORUMLU SÜLEYMAN SOYLU’DUR”

Konuşmasının devamında Güneşhan; “AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bu açıklamanın neresindedir? Eğer bu açıklamayı reddedip derhal İçişleri Bakanı hakkında gereğini yapmazlarsa, bilinmelidir ki bu münferit birinin densiz bir açıklaması olmaktan çıkar, derin mahfillerde hazırlanmış soysuz bir kaos planı olduğunu gösterir. Daha yeni tamamlanan seçimlerin toplumda gerilimleri yok edip sükunet ve huzuru tesis etmesi beklenirken, toplumu terörize eden bu açıklama eğer densiz bir çıkış değilse, o zaman yeni dönemin çatışma ve kaos üzerinden kurgulandığının delilidir. Terörün kökünün kazınması ve bir daha şehitlerimizin gelmemesi en büyük arzumuzdur. Ancak şehit cenazeleri olması durumunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, il başkanlarımız ve örgütlerimiz tam kadro halinde orada şehitlerimizin huzurunda olacaklardır. Hiç kimsenin bunu engellemeye gücü yetmeyecektir. Ortaya çıkabilecek olayların tek sorumlusu Süleyman Soylu ve ona imkân veren iktidardır.” dedi.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com