Gemi batmaz deme filikayı eksik etme!

Sarıçay üzerinde bulunan Gemi Can Filikası, Çanakkalelilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Peki Can Filikaları ne işe yarar?

Kentte Sarıçay üzerinde bağlı bulunan kurtarma filikası vatandaşların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bir çok kentli kurtarma filikasının ne amaçla kullanıldığını merak etti. Şu anda Sarıçay üzerinde bağlı bulunan turuncu renkteki kurtarma filikası gemilerde hayati önem taşıyor.

GEMİ CAN FİLİKASI NE İŞE YARAR?

Bir nedenden ötürü gemiyi terk edebilmesi amacı ile gemilerde bulunan küçük, güvertesiz motorla veya kürekle yürütülen taşıtlardır. Gemilerin kullanma şekline bağlı olarak yapısal ve özellik olarak farklı can filikaları dizayn edilmiştir. Günümüzdeki gemilerde en yaygın görülen filika türleri açık ve kapalı filikalardır.

Açık can filikası üstü tamamen açık, güvertesiz motorlu filikalardır ve geminin her iki yanında ki mataforalar ile suya indirilir. Yarı kapalı filikalar eskiden revaçta olmasına rağmen günümüzde gemilerde görülmemektedir. Açık filikalar ise yerlerini serbest düşmeli, tam filikalara bırakmaya başlamıştır.

Sarıçay üzerinde bulunan kurtarma filikası ise tam kapalı filika özeliği taşımaktadır. İçlerinde personellerin oturacakları koltuklar bulunurken, birçok personelinde hayatını kurtarmaya yardımcı olmaktadırlar.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com