SINAV SONUÇLARI

Liselere Giriş Sınavı sonuçları açıklandı. Heyecanlı bekleyiş sona erdi. Ben bu yazıyı yazarken henüz hem sınavla hem de sınavsız okullara yerleştirme ile ilgili kılavuz yayınlanmamıştı. Sıradaki heyecan, yerleştirme sonuçlarında olacak. Hem sınavla öğrenci alan liselere hem de sınavsız olarak öğrenci alan mahalli yerleştirme sonuçları öğrenci ve velilerin merakla beklediği  olacak.

Sınav sonucuna göre; öğrenci alacak okullara girip girilemeyeceği daha tahmin edilebilir. Çünkü okulların geçen sene ki yüzdelik dilimleri belli. Puan demiyorum çünkü bu sene puanların hiçbir anlamı yok. Sınav zor olduğu için puanlarda çok büyük bir düşüş olacak. Benim ilk aldığım bilgilere göre yapacağım tahmin puanları 60-70 puan düşeceği yönde. Ama dediğim gibi tercihlerle ilgili tahminde bulunurken puanı değil, yüzdelik dilimleri esas alacağız. Örnek vermek gerekirse Çanakkale Fen Lisesi, geçen sene en son öğrenciyi 1,75’lik dilimden aldı. Elimizdeki bu veriye göre öğrencinin Çanakkale Fen Lisesine girip giremeyeceğini tahmin edebiliriz. Yüzdelik 1,75’den uzaklaştıkça girme olasılığı azalacak. Tabi ki bu geçen seneki öğrencilerin tercihlerine ve okul kontenjanlarına göre oluşan bir veri. Bu seneki puanı ve yüzdelik dilimi bu sene tercih yapacak öğrenciler belirleyecek. Özel okullar her geçen gün artıyor. Mevcut özel okulların kontenjanları ek binalarla birlikte artıyor. İl dışı liseleri tercih edecek başarılı öğrencilerin sayısı ne olacak bunu bilmiyoruz. Sınavla öğrenci alacak çoğu Anadolu Lisesi bu sene sınavla öğrenci almayacak. Bu nedenle il dışından da sınavda başarılı öğrenciler Çanakkale’yi tercih edeceklerdir. Tüm bu faktörler okulların puanlarını ve başarı yüzdeliklerini ekleyecektir. Öğrenciler tercih yaparken sınav sonuç belgelerinde bulunan Genel Yüzdelik Dilimini dikkate alacaklar. Yayınlanacak kılavuzda da liselerin geçen seneki yüzdelik dilimleri olacak. Bunlara bakarak listelerini istek sırasına göre belirleyecekler. Kaç tercih hakkı verilecek, tercihler ne zaman alınacak, sonuçlar ne zaman açıklanacak hepsi kılavuz yayınlanınca belli olacak.

Esas tahmini zor olan Mahalli Yerleştirme ile öğrenci alacak yani sınavsız öğrenci alan okullara girişlerin nasıl olacağı. İlk uygulama olduğu için elimizde bir veri yok. Anladığımızı şu; istediğimiz lisenin kayıt bölgesinde oturuyor ve lisenin eşleştiği ortaokuldan mezun isek avantajlıyız. Tabi başvuru, kontenjandan çok olursa ortaokul bitirme puanı devreye girecek. 100 üzerinden hesaplanan bu puanın 95 olursa ya da 90 olursa ne anlam taşıyor bu sene göreceğiz.

Ayrıntıları sanırım bir dahaki yazıma kadar yayınlanacak olan kılavuzla beraber paylaşabileceğim. Sayın veliler, sevgili öğrenciler sınav bitti geçti. Beklediğiniz sonuç gelmediyse üzülmemin, kendinizi yıpratmanın bir anlamı yok. Yeni başlayacağınız lisede hedefinizi ilk günden koyup, geçmiş yaşantılarınızdan gerekli dersi çıkarıp yeni bir eğitim hayatına başlayınız. İstek ve yetenekleriniz doğrultusunda hayatınızı yönlendirmeniz dileğiyle. Görüşmek üzere hoşça kalın.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com