Bayrağı İskenderoğlu taşıyacak

Mevcut kadın nüfusunun hem iş hem de toplumsal hayatın her alanında aktif olduğu Çanakkale’de 49 yıllık eksiklik sona erdi. Geçtiğimiz Pazar günkü seçimler sonucunda milletvekili olan Jülide İskenderoğlu, 2013 yılında aramızdan ayrılan merhum Zekiye Gülsen’in ardından Çanakkale’yi TBMM’de temsil edecek ikinci kadın milletvekili oldu.

Türkiye’de “kadın” şehri olarak nitelendirilen birkaç kentten biri olan Çanakkale’de 49 yıl sonra ilk kez bir kadın milletvekili seçilerek, şehri TBMM’de temsil etme hakkı kazandı.

1969-1973 yıllarında 14. ve 15. Dönem Adalet Partisi Çanakkale Milletvekilliği yapan Lapsekili Zekiye Gülsen’in ardından Adalet ve Kalkınma Partisi ikinci sıra milletvekili adayı olan Jülide İskenderoğlu da kentin TBMM’deki temsilcisi olacak.

AK Parti’li Jülide İskenderoğlu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Rahmetli Zekiye Gülsen Çanakkale’nin ilk kadın milletvekili iken Lapseki’ye feribot getirmiş ve Boğaz’ın iki yakasını birbirine bağlamıştı. Ben Lapseki gelini Jülide İskenderoğlu olarak, Allah bana nasip ederse, Çanakkale’nin ikinci kadın milletvekili olarak Çanakkale 1915 Köprüsü’nün açılışını yapacağım” dedi.

ZEKİYE GÜLSEN KİMDİR?

1918 yılında Lapseki’de doğan Zekiye Gülsen, 1969-1973 yıllarında 14. ve 15. Dönem Adalet Partisi Çanakkale Milletvekilliği, 1978-1979 yılları arasında da yine Adalet Partisi’nden Lapseki Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Gülsen aynı zamanda Türkiye’de ilk kez anaokulu açan ve pedagoji derslerini ülkemize kazandıran kişidir. Gülsen, 20 Temmuz 2013’te aramızdan ayrıldı.

JÜLİDE İSKENDEROĞLU KİMDİR?

1974 yılında Balıkesir’de doğan Jülide İskenderoğlu ilk ve orta öğretimimi doğduğu kentte tamamladıktan sonra 1994 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliği bölümünden mezun oldu. 2003 yılında AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları yönetiminde görev alan İskenderoğlu, daha sonra sırasıyla; 2006 yılında AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Yerel Yönetimler Başkanı, 2009 yılında AK Parti Çanakkale İl Yönetim Kurulu Tanıtım ve Medyadan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptı. İskenderoğlu, 2010 yılında AK Parti Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı olarak atanmasını takiben yapılan kongrede seçilerek İl Kadın Kolları Başkanı olarak görevine devam etti. 5 Aralık 2015 tarihinde Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı MKYK üyesi olarak seçilmesinin ardından, ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak göreve başladı. Halen Kamu Yönetimi 4. Sınıf öğrencisi olan Jülide İskenderoğlu evli ve 1 çocuk annesidir.

H.Ayşe İrimBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com