Yiğit Muhtaç Olmuş Kuru Soğana…

Bu hafta pazarda temel besin sebzelerimizden olan patatesin ve soğanın kilogram fiyatı, 6-7 liraya kadar yükseldi. Kuru soğana muhtaç olduğunu söyleyen vatandaş, isyanın eşiğinde… Patates ve soğan fiyatlarındaki bu amansız yükselişin nedenini Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Belediyesi Pazar Alanı Sebze ve Meyve Bölümü Başkanı Mesut Burgin ve Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi Başkan Yardımcısı İsmail Gürses gazetemize açıkladı.

Yüzde yüze yakın fiyat artışları ile soğan patates vatandaşın cebini yakıyor. Tezgahlardaki fiyatları, 3 kilo 1 liralardan, kilogram fiyatı 6-7 lira bandına çıkan patates ve soğan fiyatlarının neden bu denli yükseldiği konusunda Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Belediyesi Pazar Alanı Sebze ve Meyve Bölümü Başkanı Mesut Burgin ve Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi Başkan Yardımcısı İsmail  Gürses tarafından açıklama geldi. Tarımı yakından takip eden bu isimler, patates ve soğan fiyatlarının yükseliş nedenlerini çeşitli sebepler ile açıkladılar.
Patates ve soğan fiyatlarının yükselmesinin nedeni olarak yaz aylarına girdiğimiz sırada Anadolu’da bastıran sağanak, sel ve dolu yağışlarının tarlaları etkilemesi; üretimin yüksek olduğu bölgelerdeki verimin az olması; çiftçinin ekin ekmemesi ve aracıların fırsatçılığı olarak gösterildi. En geç bir aya fiyatların düşeceği de ifade edildi.

KAYA; “BİR AY İÇİNDE NORMALE DÖNER”
Patates ve soğan fiyatlarının şu anda yüksek olduğunu belirten Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya; “Niğde bölgesinde patatesin çıkmaması ve soğanın da bazı bölgelerde yeni üretiminin olmamasından dolayı piyasada sıkıntı meydana geldi. Bunu da aracılar çok güzel değerlendirdi. Olan malı da stok edip şu anda yüksek fiyata piyasaya yedirmeye çalışıyorlar. İkinci sebep bazı üretim olan bölgelerde havaların yağışlı gitmesinden dolayı bazı rahatsızlıklar meydana geldi. Dolayısıyla üretim miktarında ve hasat dönemi üretimde bir dengesizlik oldu. Niğde bölgesinde patatesin çıkmasıyla beraber fiyatların bir ay içerisinde normale döneceğini düşünüyorum. Biz üretici olarak malın ucuz fiyatlardan satılmasına da karşıyız, fahiş fiyatlardan da satılmasına karşıyız. Dolayısıyla inşallah bir ay içerisinde üreticinin de tüketicinin de memnun olacağı fiyatlar ortaya çıkar, bu sorun da aşılmış olur.”

BURGİN; “TEMMUZ’UN SONUNDA GERİ GELECEK”
Çanakkale Belediyesi Pazar Alanı Sebze ve Meyve Bölümü Başkanı Mesut Burgin; “Soğanın ilk çıktığı yer Adana. Adana çok sıcaklardan dolayı yandığı için Karacabey başlamadığı, Ankara Polatlı başlamadığı için Temmuz’un sonuna doğru soğan geri gelecek. Çünkü her taraf yandı daha oralar başlamadı. Patates çok değil bir hafta-on beş gün sonra geri gelir, perakende 3 liraya satılır.”

GÜRSES; “ÜRETİCİ ZARAR ETTİKÇE KÜSTÜ”
Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi Başkan Yardımcısı İsmail Gürses; “Üç-beş yıldan beri soğan patates fiyatları aynıydı. Üretici zarar ettikçe küstü, bu sene dikmedi. Buna iklim şartları da eklendi. Hepsi bir araya gelince fiyatlar bu şekilde kaçınılmaz oldu. Üreticinin yıllardır korunmaması gelinen son nokta oldu. Başka ürünlerde de bunlar olacak. Domates de aynı… Ara ara fiyatlar uçacak. Çünkü insanlar artık para kazanamadığı için isyan noktasına geldi.  Patates-soğan yıllardır üç kilo bir milyondu. İthal getire getire bu ülkedeki dengeler bozuldu.”

Atakan Alkış

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com