Ceylan: “Yağma düzeni, dip dalgasını tetikledi”

CHP Çanakkale Milletvekili Adayı Özgür Ceylan, seçim çalışmaları kapsamında her kesime dokunuyor.  Ceylan, “16 yıllık yağma ve talan düzeni, dip dalgasını tetikledi. Biz iş diyoruz, Erdoğan bedava kek diyor.” diye konuştu.

CHP ikinci sıra Milletvekili adayı Özgür Ceylan, ilçelerde seçim çalışmalarını kısa sürede son hızla sürdürerek her kesime temas etti. Aday adayı olmak için Biga ilçe Başkanlığı görevini bırakırken; “Çare bellidir ve halkımıza bunu anlatmalıyız. Dev çınar Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla Cumhuriyetimizin kurucu anlayışına geri dönerek Atatürk devrimlerini yeniden hayata geçirmeliyiz” diyen Özgür Ceylan, adaylığının açıklandığı ilk andan itibaren çalışmalarını aralıksız ve özverili bir şekilde İl örgütünün hazırladığı program doğrultusunda sürdürüyor. Ceylan zaman zaman evlere konuk oluyor, program dahilinde ki çalışmaların erken bitmesi durumunda ise ek çalışma ziyaretlerini organize ederek geç saatlere kadar sahada partisinin politikalarını anlatıyor ve seçmenden destek istiyor.

Gittiği köylerde ve ilçelerde büyük sevgi ve coşkuyla karşılanan Ceylan bu durumu  ‘Halkımızdaki değişim isteğinin müthiş bir dip dalgasını tetiklediğini, 16 yıllık yağma ve talan düzeninin artık vatandaşı bıktırdığını’ söylüyor ve mütevazı bir kişilik sergiliyor.

“25 HAZİRAN SABAHI YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK”

Biga’da yaşayan ve Kalkım doğumlu olan Ceylan, güler yüzü ve enerjisi ile gittiği yerlerde pozitif bir etki bırakıyor. Ceylan’ın uzun yıllar ilçe örgütünde görev almış olması da seçmenle temasını kolaylaştıran etmenlerden. Ceylan, “Ülkenin ve kentin sorunlarını biliyorum, yıllardır sahada hemşerilerimize AKP’nin ülkeyi iyi yönetemediğini anlatıyoruz. Projelerimizi ifade ediyoruz ancak Türkiye’de medya yıllar öncesinin siyah beyaz tek kanallı TRT dönemine evrilmiş olduğundan toplumun geniş kesimlerince olayların doğru kavranması zaman aldı. Artık Sarayın finans olanaklarıyla fonladığı medya dahi ülkenin ekonomik çöküşünü gizleyemiyor. Değişim kendini tabanda hissettiriyor. İnanıyorum ki 25 Haziran sabahı Türkiye Hak, Hukuk ve Adalet talebinin hayata geçeceği bir dönem başlayacak” dedi.

“ERKEN SEÇİM KARARI, YÖNETEMEDİKLERİNİN İTİRAFIDIR”

Gittiği ilçelerde ve köylerde “16 yıllık yağma ve talan düzeni artık değişecek. Türkiye’nin ön sözünün yazıldığı bu topraklara hayat veren kıymetli hemşerilerim, bunu birlikte başaracağız. 16 yılık AKP iktidarında,  ekonomiden dış politikaya, sağlıktan çalışma yaşamına, tarımdan sanayiye,  insan haklarından demokrasiye ülkemizin her alanda derin bir krizin içinde olduğunu söylersek abartmış olmayız” diyen CHP Çanakkale Milletvekili Adayı Özgür Ceylan,

“Türkiye’yi yönetemediklerini, Türkiye’nin bir beka sorunu olduğunu söyleyenler, 16 yıldır bu ülkenin kaynaklarını har vurup harman savuranlardır. AKP’ye baskın erken seçim kararı öncesine kadar her sıkıştığında destek olan küçük ortakları MHP’dir. AKP genel başkanının bizzat kendisidir. Durum gerçekten öyle olmasa baskın erken seçim kararı almak zorunda kalırlar mıydı? Artık ortaklıkları resmiyet kazanan Neo MC (AKP-MHP-BBP) koalisyonunun Bugün TBMM’deki sandalye sayısı 363’dür. Bu 363’e güvenerek ülkenin kaynaklarını har vurup harman savurmakta, Cumhuriyetin değerlerini haraç mezat satmaktalar. Ellerini kollarını tutan da yoktur. Türk Halkının yoğun protestolarına rağmen, halkın “Şeker Vatandır, Vatan Satılmaz” demesine karşın en son şeker fabrikalarını haraç mezat sattılar” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Adayı Ceylan, “20 Temmuz’dan bu yana ülkeyi OHAL ile yönetiyorlar. Dilediği konuda yarım saat içinde bir KHK yayınlayarak babasının çiftliğini yönetir gibi ülke yöneten AKP Genel başkanı, 16 yıldır ülkeyi biz yönetiyormuşuz gibi 24 Hazirandan sonra sorunların hızla çözüleceğini söyleyebiliyor. Bunlar Türk milletinin aklıyla dalga geçiyorlar” dedi.

Yeni bir Türkiye’yi birlikte inşa etmek için, bu toprakların değerlerini görünür kılmak için mücadele ettiklerini ifade eden Ceylan, “Türkiye iyi yönetilmiyor, iktidar partisinin genel başkanı ve kadroları metal yorgunudur. Önüne her gelenin kandırma potansiyeline sahip olduğu bir kişi Türkiye’yi yönetemez, Yönetemiyor da zaten. Türkiye iyi yönetilemediği için iktidar sahipleri erken seçime mecbur kalmışlardır. Birlikte barışacağız, yıktıkları kardeşlik köprülerini yeniden kuracağız. Birlikte üretip birlikte bölüşeceğiz” dedi.

“BEREKET FIŞKIRAN BU TOPRAKLAR HERKESİN KARNINI DOYURACAK POTANSİYELDEDİR”

Ceylan, “Çanakkale ciddi bir tarımsal üretim potansiyeli olan tarihi ve turistik değerleriyle Türkiye’nin ekonomik olarak hızla kalkınabilecek illerinin başında gelmektedir. İstihdam olanakları yaratıldığında hiçbir gencimiz bu toprakları bırakıp büyük şehirlerde asgari ücretle emeğini pazarlamak zorunda kalmaz. CHP iktidarında tarıma dayalı sanayi özendirilecek ve hem üreticimizin pazarlama sorunları hem de gençlerimizin istihdam sorunları çözülecek. Bereket fışkıran bu topraklar herkesin karnını doyuracak potansiyeldedir. Yeter ki ülkeyi yönetme iddiasında olanlar üretim odaklı bir perspektifi önüne koyarak işe başlasın”

Çanakkale’nin emeğiyle geçinen alın terini toprağa akıtan üreticileri. Size söz veriyoruz CHP iktidarında tarımsal üretime can suyu olacağız. Üretecek ve ürettiğinizle kazanacaksınız. Tarlanıza bahçenize yabancılaşmayacaksınız” dedi.

“ÇİFTÇİ DESTEKLERİ KATLANARAK ARTACAK”

Çiftçilerimize sadaka değil hak ettikleri desteği vereceğiz diyen Ceylan sözlerini, “Türkiye’yi tarımda ithalatçı olmaktan çıkarıp, yeniden ihracatçı bir ülke haline getireceğiz. Tarım Kanunu gereği milli gelirin % 1’i kadar vereceğimiz tarım desteklerini iki katına çıkaracağız. Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz. Parçalı tarım arazilerinin tarım sigortası sorununu çözeceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Türkiye’deki tüm tarımsal ve hayvansal üretimi kayıt altına alan, Üretici Kayıt Sistemi’ni oluşturacağız. Sisteme kayıtlı üreticilerin SGK primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Çiftçilere verilen desteklerden dosya parası, genel giderler adı altındaki kesintilerin tamamını kaldıracağız. Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız. Zeytinyağı üretimi ve tüketimini yaygınlaştıracağız. Zeytinyağına litre başına 1,5 TL ve sofralık zeytine kilo başına 1 TL destekleme primi vereceğiz. Destekleme primlerini, enflasyon oranında her yıl artıracağız. Tüm tarımsal KİT’lerin özelleştirme süreçlerini durduracağız” diyerek sürdürdü.

“HAKSIZLIK BUNLARIN FITRATINDA VAR”

CHP Milletvekili Adayı Ceylan, “AKP, Yerli besiciyi ithal saman ve hazır yeme mahkûm etti. 90’lı yıllarda 26 milyar hektar olan mera alanları AKP döneminde 10 milyar hektara düştü. Çünkü ekonomi deyince akıllarına sadece beton ve yandaşlarına açtıkları rant alanları geliyor.

AKP 16 yılda yerli hayvan üreticisini perişan etti. 16 yılın sonunda millet kırmızı etin tadını unuttu. Uyguladıkları politikalarla, sözde et fiyatlarını düşürmek için izin verdikleri karkas et ithalatıyla ülkemiz besiciliğini bitirdiler. Yetmedi ucuz et satışı için seçtikleri zincir marketler eliyle, ülkemizdeki kasapları bitiriyorlar. AKP devlet eliyle haksız rekabet ortamı yaratmıştır. Haksızlık bunların fıtratında var” dedi.

AKP’nin Tarım politikaları sonucu saman ve yemin dolara endekslendiğini belirten Ceylan, “Bu ülkede köylünün çiftçinin derdini ancak onun derdiyle dertlenenler çözebilir. CHP olarak biz ve Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce meydanlarda söz verdik. Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Böylece mazotun litresini çiftçiye 3 TL’den vereceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerini sileceğiz” dedi.

“AKP EKONOMİYİ HIZLA ÇÖKERTİYOR. OHAL ZAMDIR, ZULÜMDÜR”

AKP iktidarını sert sözlerle eleştiren Ceylan, “İktidara geldiğinde 13 ilde uygulanan OHAL’i kaldırmakla övünen AKP, iktidarının 14’üncü yılına gelindiğinde artık OHAL’i tüm Türkiye’de uygulamaya başlamıştır diyen Ceylan, “ 3 ay bile sürmeyeceğini iddia ederek ilan ettikleri OHAL 21 aydır yürürlükte. OHAL’in ilk günü yani 20 Temmuz 2016’da 1 Dolar 3.03 TL idi, bugün 1 Dolar 4.73 TL. Artış % 65’tir. OHAL’in ilk günü 1 Euro 3.33 TL idi, bugün 1 Euro 5.49 TL oldu. ARTIŞ %61’dir. OHAL paranın erimesidir. OHAL zamdır, zulümdür.

OHAL’i daha fazla gecikmeksizin, iktidarımızın ilk günü kaldıracağımızı ilan ettik. AKP genel başkanı seçimden sonra OHAL’i kaldırmaktan söz etmeye başladı. Bitlis’te Halka Eyy Diyarbakır, Eyyy Diyarbakır diyen, Denizli’lilere Denizli’de de mi Ödemiş var? Diye soran AKP Genel başkanı milletin aklıyla alay ediyor. KHK çıkarma yetkin var neyi bekliyorsun? Kaldır o halde OHAL’i, seçime OHAL şartlarında gitmesin Türkiye, Memlekete bu ayıbı yaşatma dediğimizde ise yanıt vermiyorlar. Ortada bir gerçek var. O da artık ülkeyi yönetemedikleri gerçeğidir” dedi.

SOĞAN VE PATATES LOBİSİ Mİ TÜRK MİLLETİ Mİ DEĞİŞİM İSTİYOR?

Ekonomik sorunlarımızın ana nedeni hızla üretimden uzaklaşmamızdır diyen Ceylan, “Yargının tek adamın talimatları ile karar almaya başlaması ile bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmesinden ötürü uluslararası finans çevrelerinde ülkemize duyulan güven giderek kaybolmaya başlamıştır. AKP genel başkanı dilediği şirkete TMSF aracılığıyla el koymakta, kendine yakın birini kayyum olarak atayabilmektedir. Muhalefet partilerine ait belediye başkanlarını sudan sebeplerle görevden almakta ali kıran baş kesen gibi davranmaktadır. İşte tüm bu gelişmeler Türkiye’de ekonomik krizi tetiklemiştir. AKP Genel başkanı ülkeyi hızla batırmaktadır. Vatandaşın kredi kartı ya da banka kredisi borcu ise 425 milyar lirayı aştı. OHAL döneminde biz kazanmadık, siz kazanmadınız, Saray’a yakın bir azınlık kazandı. Türk milleti kaybetti. Soğan 7, patates 5 lira oldu. Şimdi de soğan lobisi bizi indirmeye çalışıyor diyecekler. Soğan ve patates lobisi değil ama bu ülkenin emeğiyle geçinen insanları artık tamam, değişim zamanı diyor. Türkiye nefes almak istiyor” dedi.

“TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİ YABANCI ŞİRKETLERE İPOTEK EDİLMİŞTİR”

CHP Çanakkale Milletvekili Adayı Ceylan, “Her ağzını açtığında otoyol yaptım, köprü yaptım diye konuşmakta olan AKP Genel Başkanı, yapılan yolları siyasete girerken parmağında olan yüzükle yapmış gibi millete efeleniyor. Yapılan köprü ve Otoyollarla Türk milletinin geleceği yabancı şirketlere ipotek edilmiştir, Yol yaptılar geçiş garantili, geçsen de geçmesen de parası ödeniyor, Hastane yaptılar hasta garantili” dedi.

“BİZİM DÖNEMİMİZDE OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇLERİ DOLARA ENDEKSLİ OLMAYACAK”

Ceylan, “Döviz cinsinden fiyatlandırılan otoyol ve köprü geçiş ücretlerini Türk Lirası üzerinden belirleyeceğiz. Geçiş ücretlerinde % 50 indirim yapacağız. Tüketim ve borçlanma ekonomisi gidecek, tasarruf ve üretim seferberliği gelecek. Cari açığı ve enflasyonu düşürerek döviz kurlarında istikrar sağlayacak, ekonomik öngörülebilirliği artırarak, istikrarlı bir yatırım ortamı yaratacağız. Cari açık milli gelirin % 4’ünün altına düşecek. Ayakkabı kutularındaki paraları değil, yoksulluğu sıfırlayacağız. İmalat sanayi ihracatında yüksek ve orta yüksek teknolojili ürün payımız % 60 olacak. İlk akşamdan OHAL’i kaldıracağız, kurumların itibarını yeniden sağlayacak, yargı bağımsızlığını geri getirecek, Merkez Bankasının özerkliğini tanıyacak, devlet yönetiminde liyakati esas alacak, katma değeri yüksek ürüne yatırım yapan bir eğitim sistemini hayata geçireceğiz. Meclisin elinden alınan yetkileri geri verecek, yasamanın gücünü geri kazandıracağız. Bundan en ufak kuşkunuz olmasın” dedi.

“AŞSIZLIK KADER, İŞSİZLİK ÇİLE OLMAKTAN ÇIKACAK”

Türkiye ekonomisini içine kıstırıldığı cendereden çıkaracağız. Korku ve umutsuzluğa karşı; güven ve dayanışma ruhuyla değişimi yöneteceğiz, geleceğimizi inşa edeceğiz. Büyürken adil bölüşeceğiz. Size söz veriyoruz, aşsızlık kader, işsizlik çile olmaktan çıkacak. Umut ve adalet bizim bayrağımız olacak.

“ASGARİ ÜCRET NET 2.200 LİRA OLACAK”

Çanakkale Milletvekili Adayı Ceylan “Asgari ücret net 2.200 lira seviyesine çıkarılacak, Aile Sigortası uygulaması ile tüm yoksullar sağlık güvencesine kavuşturulacaktır. Kadın istihdamı ve girişimciliği için teşvik ve vergi kolaylıkları hızla yürürlüğe girecektir. Her mahallede kamu, belediye ve özel kuruluşlar eliyle, çalışan anneler için kreşler yaygınlaştırılacaktır. Avrupa Birliği tam üyelik süreci yeniden canlandırılacaktır. Üreticilerimizin çıkarlarını gözeten bir Gümrük Birliği revizyonu ile Avrupa’yla daha sağlıklı ekonomik ilişkiler kurulacak, ülkemiz yatırımlar için cazibe merkezi olacaktır” dedi.

“BİZ İŞ DİYORUZ, ERDOĞAN BEDAVA KEK DİYOR”

CHP Çanakkale Milletvekili adayı Özgür Ceylan , “Biz sizlere hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edildiği, Gençlerinin iyi eğitim aldığı, İş bulma umuduyla büyük şehirlere göç edip oralarda asgari ücretle sefil olmadığı, Kendi memleketinde iş olanaklarına kavuşacağı, bir ülke sözü veriyoruz. Biz Üreten, Büyüyen ve hakça bölüşen bir Türkiye diyoruz. AKP genel başkanı Kıraathane de bedava KEK diyor. Sizlerden ülkeniz için, çocuklarınız için, torunlarınızın geleceği için 24 Haziran’da gündüz sandık başına gitmenizi, gece ise sandık peşinde olmanızı istiyorum” dedi.

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com