35 yıllık börek için kuyruk

35 yıldır Çanakkale’de börekçilik yapan Sefer Usta’nın, küçük arabasının önünde her cuma kuyruklar oluşuyor. 10 yıldır damadı Yalçın Tutkun ile çalışan Sefer Usta’nın sırrı ise elinin lezzeti.
Sefer Usta olarak bilinen Sefer Tümer 35 yıldır Çanakkale’de börekçilik yapıyor. Sefer Usta, adından anlaşıldığı üzere büyük bir ustalıkla ürettiği böreklerini yıllardır Pazar Yeri girişinde satıyor. Arabasında satış yapan Sefer Usta’nın börekleri pazarın kurulduğu günlerde uzun kuyruklardan sonra ancak satın alınabiliyor.
Sefer Usta, son 10 yıldır ise damadı Yalçın Tutkun ile birlikte çalışıyor. Usta börekleri keserken damadı, alışverişte kendisine yardımcı oluyor.

“BÖREK AYNI EL FARKI VAR”
Sefer Usta, müşterilere yetişirken damadı Yalçın Tutkun, Çanakkale’de aynı böreği birçok yerde sattıklarını ancak el lezzetinin fark ettiğini ifade ederek; “ Aslında her börek gibi aynı hamurdan yapılıyor. İçinde un, su ve tuz var. Çanakkale’de de bir sürü yerde bu börekten satılıyor ama el farkı var. İnsanlar böreğimizi çok beğeniyor. Gelenler hiç kötü yorum yapmıyor. Aradaki samimiyet öyle ki; bazen tuzu az olmuş çok olmuş diyorlar dikkat ediyoruz. 10 yıldır burada bu işi yapıyoruz, insanlar da bizi tanıyor haliyle.”

Yıldız SağlamBir Yorum

  1. Orhan Tümer

    Sayın Yıldız,
    Tümer ailesi olarak göstermiş olduğunuz hassasiyete teşekkür eder bu röportajı sağladığınız için teşekkür ederiz.
    Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com