Seramikler Troia Yılı’yla canlandı

Çanakkale Kent Müzesi, Troia Yılı’na özel 1950’li yıllarda Şadiye Erdölen tarafından yapılan Troia Seramikleri’nin replikaları ve seramiklere ilişkin uzman görüşlerini bir araya getirerek oluşturduğu sergiyi Çanakkalelilerin beğenisine sundu.

Çanakkale Kent Müzesi 2018 Troia Yılı’na özel olarak oluşturulan sergide Troia Seramikleri’ni işledi. Sergi; 2012 yılında Troia Seramikleri’nin replikalarını ortaya çıkaran Şadiye Erdölen’in eserlerinin müzeye bağışlanmış olmasıyla da perçinlenmiş oldu. Müze görevlileri; eserleri yeniden sergilerken diğer yandan da Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan olmak üzere arkeologların bilgisine de başvurarak sergiyi şekillendirdi.

“SERAMİKLER 1950’Lİ YILLARDA YAPILDI”

Kent Müzesi Personeli Macide Aksu; sergiyle ilgili verdiği bilgide; “201

2 yılında Şadiye Erdölen’in müzemize yaptığı seramikler kızı Arses Çağlayan tarafından bağışlamıştı. Biz de diğer yandan 2018 Troia Yılı vesilesiyle Kentte Troia Seramikleri Sergisi’ni yapmayı uygun bulmuştuk. Bu sergi kapsamında; Troia Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan ile konuşuldu. Bunun yanında Göksel Sazcı, Fecri Polat, Billur Tekkök gibi birçok hocamızla konuşuldu. Daha önce yaptığımız röportajla da Şadiye Hanım’ın bilgileri birleştirilip bir sergi haline getirildi. Aynı zamanda seramikler de sergileniyor. Seramikler, Troia Seramikleri’nin replikalarıdır. Şadiye Erdölen tarafından 1950’li yıllarda, bir valinin ön ayak olmasıyla sergilenmiştir. Seramiklerin tanıtılması, pazarlama ve turizm amaçlı yapılmıştır.”

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com