Seçim Öncesi Doğa Mesajı

İDA Dayanışma Derneği, il genelinde çevre faaliyetlerine devam ediyor. Seçim öncesinde vekiller ve halkı bilgilendiren dernek üyeleri dün Çanakkale’den Yenice’ye yola çıkarak bölgede çalışmalar yaptı. Dernek Başkanı Ekrem Akgül, gazetemize yaptığı açıklamada; “Gelecek iktidarların bu konuya öncelik vermesi bakımından seçim öncesinde bu konuya destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

İDA Dayanışma Derneği, seçim öncesi saha çalışmalarına devam ediyor. Kent genelinde doğa için mücadele veren çevre dernekleri ve gönüllüleri arasında yer alan İDA, dün Çanakkale’den Yenice’ye yola çıktı. Çanakkale ili genelinde gerçekleşen ve doğaya zarar veren her şey için savaşan dernek üyeleri arazileri ve köyleri gezerek vatandaşı bilgilendirirken siyasileri de duyarlı olma konusunda uyarıyor.

GELECEK İKTİDARLARA MESAJ
Mevcut iktidarın doğaya duyarlılığının az olduğunu belirten İda Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Akgül; “İda Dayanışma Derneği olarak önce çevremizde yaşanan çevre sorunlarına duyarlılık gösteriyoruz. Doğayı yok edenlere karşı çalışıyoruz. Şu anda seçim arifesindeyiz. Siyasete bu konuda mesaj vermek istiyoruz. İstemediğimiz gelişmeler var. Taşımacılık konusunda, sanayi ve madencilik konusunda doğa üzerinde bir sürü baskı var. Hemen yakınımızda Atikhisar Barajı’nın yakınında maden faaliyeti başladı. Sadece bir şirketin ruhsat alanı 34 bin dekar. 17 tane ruhsat alanı var burada. İktidarın çevre ve topluma çok duyarlı olmadığını biliyoruz. O yüzden gelecek iktidarların bu konuya öncelik vermesi bakımından seçim öncesinde bu konuya destek vermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

DOĞA ÇELİŞKİSİ: “9 GÖLET, ORTASINDA TERMİK SANTRAL”
Akgül gazetemize yaptığı açıklamada; bölgede çevre anlamında yaşanan çelişkiye dikkat çekerek, “Göletlerin yanında termik santral var.” dedi. Akgül; “Etkilenen bölgelerden biri Yenice. Yenice’ye karşı çok duyarlı olmalıyız. Orası Kaz Dağları’nın etekleri. Ne yazık ki Kaz Dağları’nın önemini çok hissetmeyen iktidar, şu anda binlerce yıldır korunan bu bölgeyi baskı altına aldı. Orada kurşun madeni var. Çok önemli değerli tarım alanlarına yapılan yatırımların yanı sıra zarar da var. Örneğin 10 yılda 9 tane gölet yapılmış ortasına da şu anda termik santral konduruluyor. Bu çelişkileri insanlara anlatıyoruz. Hukuk alanında, meşru zeminde biz bir mücadele yürütüyoruz. Siyaseti de bu konuda sürekli uyarmaya devam edeceğiz. Adaylarla konuşuyoruz, dikkat çekiyor ve müdahale ediyoruz.Mevcut iktidarın maalesef hiçe saydığı doğa hassasiyeti için gelecek iktidarlara uyarılarda bulunuyoruz.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com