21 Haziran’da %21 İndirim

Dünya bugün en uzun gününü yaşadı. Yılda 4 kez yaşanan gündönümünden birisi olan 21 Haziran yani yaz gün dönümü markalar için de indirim gününe dönüştürüldü. Çoğu marka %21 indirim ile müşterisine seslendi.

Yaz gün  dönümü 21 Haziran güneş ışıklarının Yengeç Dönencesi’ne yılda bir kez dik geldiği andır. Yaz gün dönümü tarihi olan 21 Haziran, Kuzey yarım küre’de en uzun gündüz ve en kısa gecenin yaşandığı gün olurken, kuzeye gidildikçe gündüz süresi de uzuyor. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarım kürede yazın, güney yarım kürede kışın başlangıcı sayılıyor. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul ediliyor.
En uzun gün sadece Kuzey yarım küreyi değil, aynı zamanda güney yarım küreyi de etkilemektedir. Bu tarihte Güney yarım kürede kış başlamaktadır. Güney yarım küre de en uzun gece en kısa gündüz yaşanmaktadır.
Sadece kış ve yaz olarak kabul edilmez bu tarih bazı ülkelerde yazın ya da kışın ortası olarak da kabul edilmektedir. Aynı zamanda kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, Güney’de ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Yaz Gün Dönümü’nde saat 12 olduğunda güneş dik bir açıyla gelir ve yengeç dönencesinde gölge boyu sıfır olur. 21 Haziran’da en uzun gece Sinop’ta yaşanırken, 21 Aralık’ta Hatay’da en uzun gündüz yaşanır.
Diğer yandan; Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlerde yapılan indirimlerden biri 21 Haziran gün dönümü için gerçekleştirildi. Birçok marka 21 Haziran’a özel %21 indirimle müşterilerine seslendi. İnternet üzerinden ve mağazalarda gerçekleşen indirim vatandaş tarafından da ilgi gördü.

Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com