Seçim günü çay bahçesi yasak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi gününde çay bahçeleri, kahvehaneler, kıraathaneler ve internet kafelerin kapalı olmasına karar verildi.

YSK’nın aldığı kara göre; oy verme gününde çay bahçeleri kapalı olacak. YSK’nın resmi sitesinde yazan duyuruya göre Manisa’nın Kula ilçesinde sadece tost ve çay satan Sebahattin Gökdere isimli esnafın çay ocağının seçim günü açık olup olmayacağı konusunda Kula İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’ndan görüş istemesi üzerine 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 79’uncu maddesinin “İçki ve silah taşıma yasağı” başlıklı ikinci fıkrasında; “Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir” hükmü ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun 7’inci maddesi işaret edilerek çay bahçeleri ile birlikte kahvehaneler, kıraathaneler ve internet kafelerin seçim günü kapalı olmasına karar verildi.
Öte yandan YSK’nın resmi sitesindeki duyuruya göre; okul kantinlerinin eğlence yeri kapsamına girmediği için açık olacağı belirtildi.

Atakan Alkış

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com