Tarihte bugün ne oldu?

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın sosyal medya hesabında her gün olduğu gibi dün de “tarihte bugün” temalı bir paylaşım yapıldı. Paylaşımın konusu, “Tiryakisi Olunan Şekerler” oldu.

Tarihi alan Başkanlığı tarafından sosyal medya hesabından bir paylaşım yapıldı. Dün yapılan paylaşımda tarihte bugün ne oldu teması ile, “Tiryakisi Olunan Şekerler” hakkında bilgi verildi.

Yapılan paylaşımda, “Osmanlı Donanması2nı güçlendirmek amacıyla 2.Meşrutiyet döneminde kurulmuş; merkezi İstanbul’da olmak üzere iane-yardım toplamak amacıyla faaliyet gösteren Donanma Cemiyeti, Harb-i Umumi’de olağan üstü faydalar sağlamıştı. Cemiyet, temel işlevi olan iane toplamayı gönüllülük esasına göre yürütmeyi prensip olarak kabul ettiğini açıklamıştı. Müdafaa-i Milliye Cemiyetiyle birlikte Donanma Cemiyeti, sivil halktan topladığı yardımları, askerlerin ihtiyaçlarını gidermek ihtiyacıyla Çanakkale Muhabereleri sırasında cepheye iletmişti. Bu yardımlar nakdi yardımdan daha çok cephede askerlerin ihtiyaç duyabilecekleri beslenme, giyinme ve sağlık ile ilgili malzemelerden oluşuyordu. Ayakkabı, çorap, fanila, pijama, yorgan, battaniye, çarşaf, yastık, gömlek, mendil, havlu, leğen, tencere, çorap tası, çatal, bıçak, sabun, çikolata, süt ve sigara gibi ürünler vardı.

“SEVİMLİ ŞEYLERİN AYLARCA TİRYAKİSİ OLDUK”

Cemiyetin faaliyetlerinden övgü ile bahseden Behçet Sabit Erduran, cemiyetin cepheye yolladığı paketlerden çıkan sigara ve şekerleri görünce hissettiklerini şu şekilde aktarmıştı; “Donanma Cemiyeti’nin dün samimi hislerle dağıttığı sigaralara ilaveten bugün de yine o muhterem, gayretli heyetin gönderdiği paketlerden çıkan şekerler… Yoksulluklar ve tehlikelerle dolu böyle garip bir ortamda milletimizin bizleri düşündüğünü, bizleri unutmadığını gösteren bu mini mini şeylerin değeri gözümüzde ne kadar büyük. O sevimli şekerlerin aylarca tiryakisi olduk”.

Ayrıca Tarihi Alan Başkanlığından yapılan paylaşımda 19 Haziran 1915’te, “Arıburnu bölgesinde muhabereler gün boyu devam ederken bir düşman uçağının Bigalı köyü etrafına üç bomba attığı” bilgisi paylaşıldı.

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com