SANDIKTA SÜRPRİZ SONUÇLAR BİZİ BEKLİYOR – II

İYİ Parti, kurulduğu günden bu yana, Türkiye’deki 16 yıllık merkez sağ boşluğunu doldurarak ilerliyor. AKP’nin muhafazakar bir parti olarak merkez sağa oturması ile demokratik sistemin tüm kurumlarıyla çökmesiyle sonuçlanan siyasi iklim, İYİ Parti’nin seçim sürecinde yürüttüğü başarılı propaganda ve sahip olduğu oy potansiyeli ile değişeceğe benziyor. İYİ Parti, parlamento seçimlerinde ciddi bir atılıma imza atarak bizi sürpriz bir meclis aritmetiği ile şaşırtacağa benziyor. Üstelik, İYİ Parti, DYP ve ANAP gibi yakın geçmişin merkez sağ partilerinden AKP’ye giden emanet oyları bünyesinde toplayarak ve MHP de dahil olmak üzere baraj altında kalan birçok sağ partinin seçmenini de heyecanlandırarak oylarını kimsenin tahmin etmediği bir seviyeye çıkarttı.

Meral Akşener ise basında yer bulamadığı ancak geniş toplum kitlelerine hitap ettiği mitinglerde gerek muhafazakar seçmenden gerek de merkez sağ görüşlü laik kitleden büyük destek görüyor. Tayyip Erdoğan ve partisinin yaratmış olduğu “sağ seçmenin Cumhuriyet devrimleri ile barışık olmadığı” imajını yıkıyor. Manipüle edilen birçok ankette %10’un altında gösterilen İYİ Parti ve Meral Akşener gerek parlamento gerek de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük bir sürpriz yapacak gibi duruyor.

HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde bir baraj sorunu görünmüyor. Parlamento seçimlerinde yaklaşık %13 oy alacağı öngörülen HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu rakamın 1 puan altında kalabilir. HDP’nin parlamento seçimlerinde alacağı bu oy oranı ile AKP ve MHP koalisyonunun parlamento seçimlerinde azınlığa düşeceği aşikar…

Parlamento seçimlerinde bir diğer sürpriz ise Saadet Partisi’nden gelecek. Saadet Partisi oy potansiyeli olarak %7’lerde olan ancak %10 barajı dolayısıyla oyu merkez partilere kayarak %2 bandında kalan bir parti. Lakin ittifak yasası ile barajın bir nevi sıfırlandığı bu seçimlerde seçmenini konsolide şansı yakalıyor. Üstelik, Saadet’in güçlü olduğu illerde AKP’nin küskün kitlesi ve bıkkın seçmeninin de Saadet’e yığılması, Saadet’in yüzde hesabından ziyade parlamentoya sokacağı milletvekili sayısı bazı çevreleri şoka uğratacak.

Bu bilgiler ışığında, en güncel seçim anketleri ve seçmenin eğilimleri hesaba katıldığında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce’nin neredeyse başa baş götürdüğü bu yarış, ilk turdan bu iki ismin çıkacağına işaret ediyor. Muharrem İnce’nin seçimin son düzlüğüne girilmesine rağmen oylarını halen attırması ise ilk turda İnce’nin birinci olarak çıkma olasılığını arttırıyor. Meral Akşener’in ise beklenmedik düzeyde bir oy oranı ile seçimleri noktalayacağı aşikar. Bu tablodan, ikinci turun galibini tahmin etmek zor değil.

Diğer yandan parlamento seçimlerinde AKP’nin tek başına oyu %40’ların altında gözüküyor. MHP ile birlikte ise %40-%42 bandını zar zor yakalıyor. CHP’nin parlamento seçimlerinde belirlediği ve Kılıçdaroğlu’nun “intikam” listesi olarak adlandırdığım milletvekili listeleri geçtiğimiz seçimlerdeki başarıyı yakalayamayacak. Yanlış aday tercihleri ve bazı illerdeki skandal isimler, CHP’nin geçtiğimiz seçimde olduğu gibi %25’i yakalayamayacağını gösteriyor. Lakin, Muharrem İnce’nin yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı kampanyası, parlamento seçimlerinde CHP için yıkıcı olabilecek bir oy kaçışını engelliyor.

İYİ Parti ise parlamento seçimlerinde ciddi bir oy ve parlamentoda ciddi bir temsiliyet elde etmiş olacak. HDP’nin ise baraj sorunu görünmüyor. Bu tablodan, AKP ve MHP’nin Cumhur koalisyonunun parlamentoda azınlığa düşeceği ortaya çıkıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com