İmar Barışı nedir? Nasıl yararlanılır?

Çevre Şehir Bakanlığı’nca geçtiğimiz ay yürürlüğe giren “İmar Barışı” ya da “İmar Affı” olarak bilinen yasa düzenlemesi ile ilgili Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası  (ÇTSO) Kongre Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya mahalle ve köy muhtarları ile ÇTSO üyeleri de katıldı.

7143 sayılı vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmişti. Kamuoyunda “İmar Barışı” ya da “İmar Affı” olarak da bilinen bu düzenlemeye göre 08 Haziran 2018 Cuma gününden itibaren başvurular alınmaya başlandı.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Salonu’nda ÇTSO üyeleri ile mahalle ve köy muhtarlarına dün saat 14.00’da bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ÇTSO işbirliğinde yapılan toplantıda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat sunum yaptı.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, toplantıda istenilen sayıyı elde ettikleri için memnuniyetini dile getirdi. Devamla Bolat İmar Barışı ile ilgili hazırlamış oldukları sunumu katılımcılara aktardı. Bolat yaptığı sunumda Gelibolu Tarihi Alan bölgesinde kalan yapıların imar barışından faydalanamayacağını dile getirdi. 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız ve ya ruhsat eklerine aykırı olarak yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıların imar barışı kapsamında olduğunu dile getiren Bolat, gerçekleştirdiği sunumda; “imar barışı nedir?”, “imar barışına neden ihtiyaç duyuldu?”, “imar barışından hangi yapılan faydalanamaz?”, “yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin usül ve esaslar”, “yapı kayıt belgesi kullanım yerleri”, “hazineye ve belediyeye ait taşınmazlar üzerindeki yapılar”, “yapı kayıt belgesi düzenlenemeyecek yapılar” ve “müracaatlar nasıl yapılır?” konularına değindi.
Sunumun ardından toplantı, soru-cevap kısmı ile son buldu.

SON BAŞVURU 31 EKİM
İmar Barışı düzenlemesinde son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabilecek. Başvuruda bulunmak isteyen yapı sahipleri, İmar Barışı’nın detaylarına ilişkin merak ettiği tüm bilgilere ise “imarbarisi.csb.gov.tr” adresinden ulaşabilecek.

Atakan AlkışBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com