“Çanakkale Nefessiz Kalmasın!”

Çanakkale Tabip Odası ve tıpta uzmanlık dernekleri, hekim örgütleri ve çevre derneklerini bir araya getiren Temiz Hava Hakkı Platformu (THH), Çanakkale’de termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliğine ve Çan-2 termik santralinin de işletmeye geçmesiyle bu kirliliğe bağlı yaşanabilecek olası erken ölümlere dikkat çekti. Yayınlanan basın metninde “Çanakkale nefessiz kalmasın!” denildi.
Çanakkale Tabip Odası ve Temiz Hava Hakkı Platformu (THH) yaptığı açıklamada, Çanakkale genelinde ve Çan ilçesi özelindeki hava kirliliği sorununa ve sayısı gün geçtikçe artan kömürlü termik santrallere dikkat çekti. Çanakkale’de 2017 Aralık ayına kadar üç adet kömürlü termik santral işletmedeyken Biga’da Cenal termik santralinin devreye girmesiyle kömürlü termik santrallerin sayısı dörde çıktı. Hava kalitesinin kötü olduğu Çan ilçesinde inşaatı biten ve Haziran 2018’de devreye girmesi beklenen Çan-2 Termik Santrali’yle birlikte toplam beş kömürlü santralin çalışacağı Çanakkale’de, bu santraller için yılda toplam 10 milyon ton kömür yakılacak. Platform yaptığı açıklamada, ülke çapında evlerde ısınma amaçlı yılda 11,4 milyon ton kömür yakıldığına dikkat çekerek, neredeyse aynı miktar kömürün sadece Çanakkale’deki termik santrallerde yakılmasının hava kirliliğini daha da kötü etkileyeceğini belirtti.

YILDIRIM; “32 BİN ERKEN ÖLÜM…”
Çanakkale Tabip Odası Başkanı Eftal Yıldırım ise hava kirliliğinin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hem kanserojen, hem dördüncü en önemli sağlık tehdidi olarak tanımlandığını vurgulayarak, “Hava kirliliği, özellikle felç, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi öldürücü hastalıklara yol açmanın yanı sıra, gebelik sırasında maruz kalınma ile çocukların akciğer gelişiminde bozukluğa neden oluyor ve alerjik astım hastalıkları, erişkinlerde KOAH ve astım atakları gibi birçok kronik hastalığa davetiye çıkarıyor. Türkiye’de hava kirliliği yüzünden her yıl 32 bin erken ölüm gerçekleşiyor” dedi.

YÜZLERCE ERKEN ÖLÜM MEYDANA GELEBİLİR
Hava kirliliğinin Çanakkale’nin en önemli çevre sorunu olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından 2016 yılında yayımlanan Türkiye Çevre Sorunları Ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu’nda da yer alıyor. Temiz Hava Hakkı Platformu 2017’de yaptığı bir çalışmada, Çanakkale’de planlanan tüm santrallerin işletmeye geçmesi halinde Bandırma-Çanakkale arasındaki bölgede PM2.5 kirliliğinin yüzde 150, İstanbul’da ise yüzde 25 artabileceğini ortaya koymuştu; bu santrallerin yaratacağı hava kirliliğinin ise yılda bin 130 erken ölüme yol açabileceğini açıklamıştı.

ÇANAKKALE NEFESSİZ KALMASIN!
Temiz Hava Hakkı Platformu, Çanakkale’nin işletmedeki 4 kömürlü termik santrale ek olarak 16 santralin daha yapılması tehdidi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatarak açıklamasını şöyle noktaladı; “Halihazırda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da hava kirliliğinin ildeki en önemli çevre sorunu olarak tanımlandığı Çanakkale’de, halk sağlığını ve ekolojik dengeyi her yönüyle tehdit eden hava kirliliğini daha da artıracağı bilinen yeni kömürlü termik santrallerin yapılması kabul edilemez. Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik başta olmak üzere tüm kurumların bu duruma izin vermemelerini talep ediyoruz. Çanakkale nefessiz kalmasın.”

Haber MerkeziBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com