Çanakkale’nin oyları burada sisteme girecek

24 Haziran seçimlerinde sandık başlarında sayılan mühürlü oylar, Adliye Binası’nda Seçim Müdürlüğü dâhilinde yer alan İlçe Seçim Kalemliğine getirilerek bilgisayar üzerinden sisteme giriş yapılacak.

Türkiye’nin gidişatı belirleyecek genel ve cumhurbaşkanlığının oylanacağı seçimlere sayılı günler kaldı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin oylaması 24 Haziran Pazar günü yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50’ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday, ikinci tura kalacak. İlk turda Cumhurbaşkanı seçilemezse, ikinci tura kalan iki aday için 8 Temmuz 2018’de yapılan oylamada belirlenecek. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek. Milletvekilliği seçimlerinde ise oylar sandık başlarında sayılarak, “Cumhur İttifakı”, “Millet İttifakı”, partiler ve bağımsız adaylar olarak ayrılan bölümlere kağıt üzerinde tutanak tutulacak.

Tutulan tutanaklar Adliye Binası’ndaki Seçim Müdürlüğü dahilindeki İlçe Seçim Kurulu Kalemliği’ne getirilip HAVELSAN tarafından geliştirilen ve 12 seçimdir kullanılan Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) aracılığıyla internet ortamına kaydedilecek. SEÇSİS’e girilen oylar, Yüksek Seçim Kurulu Merkezi’nden hesaplanacak ve ülke genelindeki oy grafiği kamuoyu ile anlık olarak paylaşılacak.

Atakan Alkış

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com