“Tarımın esas sorunu sürdürülebilir olmaması”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkan Yardımcısı, Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi Başkan Yardımcısı ve tarım üreticisi İsmail Gürses; gazetemize yaptığı açıklamada Türkiye’deki tarımın esas sorununun sürdürülebilir olmaması olduğunu belirterek bu durumun çözümlerini dile getirdi.

Tarımın içinde doğup büyüyen CHP Merkez İlçe Başkan Yardımcısı, Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifi Başkan Yardımcısı ve tarım üreticisi İsmail Gürses; Türkiye’deki tarımın başlıca sorununun sürdürülebilir olmaması olduğunu belirterek bu sorunun üstesinden gelmek için devlet yapması gerekenleri sıraladı.

Gürses ile yaptığımız söyleşide şu ifadeler yer aldı; “Biz orta yaş grubu olarak bir şekilde tarım yapmaya çalışıyoruz ama gelecek nesil para kazanamayacağını düşündüğünden dolayı tarıma küstü. Bizim çocuklarımız tarım yapmayacak. Bu sorunun çaresini bulmamız gerekiyor. Genç nesli tarıma yönlendirmemiz, tarımı sevdirmemiz gerekiyor. Gençler para kazanamadıkları için tarım yapmıyorlar.
Bunun için de devletin tarım politikalarının güncellenmesi gerekiyor.

“ÇİFTÇİYE İKİ TÜRLÜ DESTEK YAPILMALI”

“Üreticilere desteğin, ürettikleri ürüne göre verilmesi gerek.  Nokta atışlar yok… Çiftçiye iki türlü destek yapılmalı. Ülkenin dolar girdisi yükselmesi için üretici yurt dışına satıyorsa ayrı destek, yurt içine satıyorsa ayrı destek verilmesi lazım”

“ARTARAK DEVAM EDECEK”

“Pazarda acayip fiyatlar görülüyor. Patatesin fiyatı bir gün 5 lira oluyor, bir gün soğanın fiyatı 5 lira oluyor. Bunun nedeni üreticinin para kazanamaması nedeniyle küsmesi, işi bırakması…
İşine küsen çiftçilerin sayısı böyle gider ise ileriki yıllarda artarak devam edecek”

“SORUNLARIN AŞILABİLMESİ İÇİN…”

“Sürdürülebilir tarım olmadığı için gelecekte sorunlar olacak. Bunun aşılabilmesi için üreticiye yerinde desteklemeler verilmeli, girdi maliyetleri düşürülmeli, ihracat yapılmalı, teknolojik tarıma destek verilmeli ve tarıma dayalı sanayiler geliştirmemiz gerekli”

“DEVRİM NİTELİĞİNDE KARARLAR ALINMALI”

“Yarın bir gün burada yabancılar gelip tarım yapacak. O gün geldiğinde devlet bizim insanlarımıza çiftçilik yapın diye yalvaracak ancak o zaman da iş işten geçmiş olacak. O gün gelmeden önlem alınması gerekli. Sürdürülebilir tarım yapılabilmesi için devrim niteliğinde kararlar alınmalı.”

Atakan Alkış

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com