Troya Eserleri Evine Dönüyor

2018 Troya Yılı kapsamında en büyük yatırımı olarak sayılan Çanakkale Merkez’e ait Tevfikiye Köyünde yapımı devam eden Troya Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troya kökenli tarihi eserlerine yavaş yavaş kavuşuyor.

Kültür Bakanlığı’nın ve yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarının belirlenerek iadelerinin sağlanması meclis araştırma komisyonunda yer alan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in girişimlerinin sonuç vermesi bekleniyor. Türkiye’deki eserlerin Troya Müzesi’ne iadeleri kabul edilirken sıranın yurtdışındaki eserlerin iadesinde olduğu belirtildi.

“TROYA HAZİNELERİNİ GÖRDÜĞÜMDE İÇİM ACIDI”

İl Kültür Müdürlüğü’nün haberine göre; Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 “Troya Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası basından, siyasi aktörlerden ve çeşitli mecralardan Troya’ya destek gelmeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Troya hazinelerinin ülkemize geri kazandırılması için Troya Müzesi açılışını önemsediklerini dile getirerek, “Her eser yerinde güzel, Puşkin Müzesi’nde Troya hazinelerini gördüğümde içim acıdı.” dedi.

Bakan Kurtulmuş; sınırda yakalanan eserleri ülkelerine teslim ettiklerini, olması gerekeni yaptıklarını belirterek Dünya ülkelerinden de Troya kökenli eserlerin evine dönmesi için aynı hassasiyeti beklediğini açıkladı.

TROYA MÜZESİ ESERLERİNİ BEKLİYOR

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden Troya hazinelerini 1873 yılında kaçıran Heinrich Schliemann döneminden kalan altın eserler ile Boğazköy Tableti, Topkapı Sarayı’ndan Fatih Sultan Mehmet’in de okuduğu Homeros’un ‘İlyada’ kitabı, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan 2012 yılında Amerika’dan getirilen 24 parça hazine, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Homeros heykeli ile beş adet sikkenin Troya Müzesi’ne verilmesi kararlaştırıldı. İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Topkapı Sarayı Müzesi eserlerin mülajlarını göndermeyi önerse de bakanlık orijinallerinin verilmesini istedi.İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Müze-i Hümayun koleksiyonunda bulunan eserlerin literatüre geçtiği gerekçesiyle orijinallerini göndermek istemedi. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü, Müze’nin kütüphanesinde bulunan G.İ.2 envanter numaralı eserin de yüksek çözünürlüklü dijital kopyasının kopyası verilebileceğini belirtti. Ancak bakanlık, her iki müzeye de eserlerin orijinallerinin verilmesi gerektiğini, yurt dışındaki Troya kökenli eserlerin alınabilmesi için bu durumun önemine dikkat çekildi. Bizim müzelerimiz eserlerini vermek istemezken yurt dışındaki müzelerden eser istemenin zorlukları müze müdürlerine aktarıldı. Bunun üzerine her iki müze de eserlerin orijinallerinin verilmesinin doğru olacağını düşünerek bakanlığın talebine olumlu karşılık verdi.

TROYA MÜZESİNE GİRECEK ESERLER

İstanbul Arkeoloji Müzesi: Schliemann’ın 1873 yılında kaçırdığı Troya Hazineleri’nden geride kalan hazineye ait buluntular Müze-i Hümayun’a devredilmişti. Müzenin Maden ve Hulliyet Eserleri Koleksiyonu’nda Hazine grubuna ait eserlerin tamamı, yine Boğazköy kazılarında bulunan Boğazköy Tableti ile birlikte yaklaşık 250 parça eser Çanakkale’de Troya Müzesi’nin inşaatı tamamlandığında müzeye gönderilecek. Topkapı Sarayı: Fatih Sultan Mehmet’in okuduğu düşünülen kütüphaneye kayıtlı G.İ.2 envanter numaralı Homeros’un ‘İlyada’ kitabı.

İzmir Arkeoloji Müzesi: Homeros heykeli ile birlikte beş adet Troya dönemini anlatan sikke.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Troya Hazinesi’ne ait içinde diadem, küpe, bileziklerin olduğu ABD Penn Müzesi’den alınan 24 eser Troya Müzesi koleksiyonuna girecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com