TATİL

8 Haziran itibariyle ilk, orta ve lise öğrencileri için tatil başladı. Tatil dinlenme, eğlenme olarak geçirmek öğrencilerin hedefidir. Sanırım bazı öğrenciler için bu tam anlamıyla böyle olmayacak.

12.sınıf öğrencileri daha tatile başlayamadı. 30 Haziranda YKS sınavı var ve lise son sınıf öğrencileri ve mezun olup üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler bu tarihe kadar yoğun çalışmaya devam edecekler. Üniversiteye geçişte de bu sene farklı bir sistem de öğrenci alınacak. Ayrıntılarını daha önce paylaşmıştım. En çok merak edilen özellikle matematik testinde ki soru tipleri. Burada adaylara yine tavsiyem hem TYT hem de AYT her gün deneme çözmeleri. Aynı zamanda 2. Oturum olan AYT konularından eksikliklerini belirleyip bunların üzerine gitmeleri. AYT sınavında zaman problemleri olmayacak o yüzden sadece eksik bilgi soru kaybettirir.

Bu sene 8. Sınıftan mezun olup liselere tercih yapacak öğrenciler ise bu yaz sıcak geçecek. Liselere Geçiş Sınavına (LGS) girip sınav  sonucuna göre öğrenci alan okullara gitmek isteyenler sınav sonuçlarının açıklanmasına kitlendiler. Sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 22 Haziran olarak açıklanmıştı fakat bir güncelleme yapıldı ve 26 Haziran tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçlarında puana bakılması bu sene bir anlam taşımayacak çünkü soruların yapılabilirlik oranı düşük olacak. Okul puanları hiç olmadığı kadar düşecek. O yüzden öğrencilerin sınav sonuç belgelerinde bakacakları kısım yüzdelik dilimleri olacak. İstedikleri okulların geçen sene aldığı yüzdelik dilimler ile karşılaştırma yapılacak ve tercihlere yön verilecek. Tabi ki istediklerin okulların kontenjan dorumları yani, kontenjanın artması ya da azalması da etkili olacak. Sınavsız olarak liselere yerleşmek isteyen için se durum daha karışık. Henüz Milli Eğitim Müdürlükleri liselerin kayıt alanlarını açıklamadı. Aynı zamanda liselerle eşleşen ortaokullarda henüz açıklanmadı. Kesin olmamakla beraber yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki öğrencileri sınavsız liselere yerleştirirken; istediği lisenin kayıt bölgesinde olması ve lisenin eşleştiği ortaokuldan mezun olması öncelik getirecek. Daha sonra ise tercih önceliğine bakılacak. Bu şartları taşıyan öğrenciler arasındaki elemeyi ise -talep çok olursa- ortaokulu bitirme notuna bakılacak. Daha önceleri tercih önceliği puandan sonra geliyordu fakat bu sistemde dikkat edilmesi gereken bir konu öğrencinin istediği okulu kaçıncı tercihine yazdığı belirleyici olacak. Özetle istediğin lisenin kayıt alanında isen, aynı zamanda istediğin lisenin eşleştiği ortaokulda okumuş isen ve istediğin liseyi sınavsız öğrenci alan okullar listesinde  birinci tercihinde yazarsan avantajın çok olacak. Anladığım kadarıyla ortaokulu özel okullarda ve imam hatip okullarında okuyan öğrenciler istedikleri liseyle eşleşen okuldan mezun olmuş gibi işlem görecekler. Durum bu. Bu bilgilerin kesinleşmesi ve ayrıntıların belli olması için seçim sonrasını yani 26 Haziran’ı bekleyeceğiz.

Her ne kadar Bakanlık yetkilileri öğretmenlere ödev vermeyin, öğrencilere bolca dinlenin dese de bu sene 8. Sınıf olanlardan sınava girecek olanlar yaz tatilini kitap açmadan geçirebilirler mi? Seneye YGS sınavına girmek isteyen öğrencilere tavsiyem Türkçe dilbilgisi çalışmaları, paragraf çözmeleri ve kitap okumaları. 12. Sınıfa geçenler şimdiden başladı bile üniversite sınavına çalışmaya. Seneye üniversite de istedikleri bölüme girmek isteyen adaylar bu yazı boş geçirirlerse bu istekleri hayal olmaktan öteye geçmez. 10. Sınıfı bitirenle sınavın ilk basamağı olan TYT konularını gördünüz, sıkışmamak ve unutmamak için sanki yaz tatilinde tekrar yapsanız iyi olacak. 9. Sınıf bitirenler bu seneki matematik konularını anlamadan geçerseniz iki sene sonra önünüze çıkar ona göre bence eksiklerinizi tamamlayın. Anaokulundan mezun olanlar sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Seneye 1. Sınıfta hepsini öğreneceksiniz. Hayatınızın en güzel öğrenme tecrübesi olacak, zevkini çıkarın. Tabi ki sizin öğrenme hızınızı kendisine ego problemi yapan bir öğretmene denk gelmezseniz.

Dediğim gibi yaz tatili bazı öğrenciler için bekleyiş ve heyecan bazı öğrenciler için  ders dolu geçecek. İyi tatiller.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com