600 Kişi İmarla Barışacak

Seçime sayılı günler kala hızlanan ve ortaya atılan projelerden biri olan Yapı Denetim Belge verilme işlemlerine başvurular hızla devam ediyor. Kamuoyu tarafından İmar Barışı adıyla bilinen projeye, Çanakkale Merkez’den 600 kişinin başvurması bekleniyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, il genelindeki sayının 11 bine ulaştığını belirtti.

Son günlerde ne olduğu ve detayları en çok merak edilen konulardan biri de İmar Barışı oldu. Kamuoyunda İmar Barışı olarak bilinen uygulama; 13 milyonu konutun imar ve iskan sorununa çözüm bulması hedeflenen Yapı Kayıt Belge verilmesine ilişkin düzenleme anlamına geliyor.

İLK 3 GÜNDE 171 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Ulusal basında yer alan haberlere göre; e-Devlet’ten sisteme ilk üç günde 171 bin 638 konut sahibi, 16 bin 933 de iş yeri sahibi başvurdu. Yapı Kayıt Belgesi için müracaat eden vatandaşların sayısı böylece 188 bin 571’e ulaşmış oldu.
8 Haziran-31 Ekim arasında müracaat edilebilecek olan İmar Barışı ile ilgili bilgi detayı ve başvuru şartlarına ise; “imarbarisi.csb.gov.tr”, e-Devlet, “www.turkiye.gov.tr gibi sitelerden erişilebiliyor.

“MERKEZDE 600, İL GENELİNDE 11 BİN KİŞİ BEKLİYORUZ”
Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, gazetemize yaptığı açıklamada Çanakkale Merkez’de yaklaşık 600 kişinin Yapı Denetim Belgesi için başvurmasını beklendiklerini söyledi.
Bolat, yaptığı açıklamada; “Çanakkale’de İmar Barışı ile ilgili müracaatın yaklaşık 11 bin bina olmasını bekliyoruz. e-Devlet üzerinden devam eden başvuru verilerine henüz il bazında ulaşamadık. Ancak kent merkezinde yaklaşık 600 başvuru bekliyoruz. İmar  Barışı’ndan ilimiz sınırları içerisinde; Tarihi Alan’ın haricinde tüm yapılar bu aftan faydalanabiliyor. Ruhsatı olmayan, ruhsata aykırı bölümü olan yapılar bu barıştan faydalanıyor. Proje, kamusal alanlar ve kültür varlıkları haricinde bulunan alanları kapsıyor. Tüzel kişi ya da başka bir şahsın üzerine olan yapılar faydalanamıyor ancak şahıslar müracaat edebiliyor. Belediye mülkiyeti ve kamu arazisinde olan yapılar faydalanıyor ancak yapılan binanın kamu ortaklık  alanlarına yani; yol ve okul benzeri alanlara denk gelen yapılara yaptırım uygulanamıyor. 2018 itibaren ise asla başvuru yapılamıyor. Yanlış beyanlarda ise kanuni işlem yapılıyor.” ifadelerine yer verdi.

İMAR BARIŞI HAKKINDA DETAYLAR
31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsayan İmar Barışı, yıkım kararları ve idari para cezalarının iptal edilmesini sağlıyor. Yapı kayıt belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilme hakkına sahip olan mülk sahipleri tapuya müracaat edip yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme (yüzde 3) yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.
Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar,  hazine’ye ait sosyal donatı için tahsisli arazilerdeki yapılar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar  ise barıştan yararlanamayacak. Hazine taşınmazının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere bu yapılar da imar barışından faydalanabilecek.
Yapı kayıt belgeleri; yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.
Yıldız Sağlam

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com