Geleceğe Mendil Sattırmak

12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde en çok dikkat çeken, her yıl olduğu gibi çalışan çocuklar oldu. Oysa bu çocuklar yalnızca bir gün değil, yılın diğer günlerinde de çalışıyorlar.
Pazar Yeri’nin girişinde tezgah açan göçmen çocuklar, kentin çeşitli noktalarında mendil satanlar…
Liste uzayıp gidiyor.

***

Çanakkale birçok ile göre daha modern sayılabilir. Yani; bilinçli aileler, gelir düzeyin normalin altında olmayan aileler çoğunlukta denilebilir. Hal böyleyken; özellikle büyük şehirlerde göze çarpan çocuk işçi sayısı, Çanakkale’de biraz daha az. Öte yandan Çanakkale, çocuk suç oran listesinde baş sıralarda yer alıyor.

Kentte yaşamını sürdüren göçmen çocukları ise bir şekilde yaşamla savaşmayı da öğreniyor. Daha Türkçe’yi bile konuşamazken Türkiye’de bir pazarda satış yapmaya çalışıyorlar. Tezgahlarda bulunan birkaç parça meyve ve sebzeye, belli ki isteyen istediği meblayı bırakıyor.
Diğer yandan Çanakkale’de özellikle mekanlarda gezerek mendil satan göçmen çocuklar hakkında konuşulanlar ise durumu daha da içinden çıkılmaz hale sokuyor. Halk arasında konuşulana göre; çocukların babası yaşamını oldukça lüks biçimde sürdürüyor.
Tüm bu bilgilere dayanarak konuşacak olursak bu olay neresinden bakarsak bakalım çanlarını çalıyor.

***

Çocukların çalışmasını pedagojik açıdan değerlendirecek bilgiye sahip olmasam da daha önce bu konuya ilişkin bilgisine başvurduğum pedagog bilgileri ışığında birkaç cümle etmek isterim.

Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar -adı üzerinde- çocuk olarak kabul edildikleri için oyun dışında başka bir öğretici aktiviteye ihtiyaçları yok. Yani “Çocuğumu bir yere çırak vereyim hayatı öğrensin.” yaşı bilimsel olarak bakıldığında Anadolu’daki kadar küçük değil.

Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar için ise akıllara sosyal devlet anlayışından başka çözüm gelmiyor. Vatandaşlar her ne kadar çevresine duyarlı olsa da bir noktadan sonra yetmiyor.

Vatandaş için bir çocuktan mendil almak büyük oranda masumlaşıyor. Kimisi acıyan kimisi yardım etmek isteyen gözlerle çocuklara yaklaşıyor.

Ancak bu davranışlar, çocukların hayatı böyle duygular üzerinden kazanılabileceğine inandıran, inandırmak bir yana alıştıran bir kapıyı açıyor.

Böylece insani duygular, birçok konuda olduğu gibi burada da kullanılmış oluyor.

Çocuklar ise bu ortamda bir araç gibi görünse de gelecek, ne yazık ki bu ortamdan doğuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com