Tarıma Rant Darbesi

Yüz ölçümü, nüfusunu kaldırmayan kent olma özelliğini git gide hissettiren Çanakkale Merkez’de tarım arazileri de imara açılmaya başladı. Tarım arazisi olan merkeze bağlı Karacaören bölgesinin betonlaşması, vatandaşlar tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Daha önce gazetemizde yer vererek dikkat çektiğimiz ve verimli tarım arazileri üzerinde son sürat yapımı devam eden inşaat faaliyetleri sonucunda Karacaören ovaları, tarım statüsünden çıktı. Dahası, mevcut olan meyvelikler bile beton uğruna feda edilmek üzere… Kentte bulunan ziraatçılar verimli tarım arazilerinin imara açılmasına gazetemize yaptıkları açıklamalarla tepki gösterdiler.

TÜİK istatistiklerine ve İl Göç İdaresi verilerine göre; sürekli göç alan bir kent özelliği taşıyan Çanakkale’de yüz ölçümü daha fazla insanı kaldıramayacak düzeye geldi. Zaman içerisinde Yeni Hastane olarak bilinen Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’nin olduğu bölge ve Karacaören bölgesi imara açıldı. Geçtiğimiz yıllarda domates ve meyve üretiminde Merkez’e yakınlığını da kullanan Karacaören, tarım için Çanakkale’de önemli bir konumda bulunuyordu. Son bir yıldır imara açılan bölgede tarım durma noktasına geldi. Hala ekilip biçilen arazilerde tehdit altında kaldı.

İmara açılan bölgelerde inşaat faaliyetleri son sürat devam ederken, vatandaş endişesini gazetemiz ile paylaştı. Çanakkale’de yaşayan kentliler Çanakkale için verimli topraklar olarak nitelenen Karacaören’in imara kurban gitmesine tepki gösterdiler.

Kentte bulunan ziraatçiler de imara açılan alanların verimli tarım arazileri olmasına tepki gösterdiler.

“BÖLGENİN İMARA AÇILMASI KAMU KAYNAKLARININ İSRAFIDIR”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş, “Karacaören Çanakkale’nin az sayıda ve verimli ola ovalarında birisidir. Zamanında domatesi Kumkale ve Kösedere’den bile daha iyiydi. Atikhisar barajından gelen su ile ova 1977-78 döneminde sulanmaya başladı. Bölgeye sulama alanında yatırım yapıldı. Sulama olanakları olan bir bölge özelliği taşır Karacaören. Bölgenin imara açılması kamu kaynaklarının israf edilmesi demektir. İmara açılan alanlar üretimden çıkan topraklardır. Özellikle günümüzde kendi kendimize yeten bir ülke olmamıza karşın temel bazı ürünlerin bile dışarıdan alındığı göz önüne alındığında konunun önemi ortaya çıkıyor.

“TOPRAK RANTININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

Oraların imara açılmaması gerekiyordu. Toprak rantının önüne geçilmesi gerekiyor. Kapitalizmi bize öğreten ülkelerde dahi toprak rantı engelleniyor. Rantın önüne geçerseniz üretmek zorunda kalırsınız. Biz üretmeden para kazanmak isteyen bir toplum olduğumuz için ortaya rant ekonomisi çıkıyor” dedi.

“BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİLERİ İMARA AÇILDI”

Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Bizim en kıymetli varlığımız topraklarımızdır. Biz tarımla uğraşan bir toplumuz. Topraklarımızı imara açmadan koruyabilmenin yollarını aramalıyız. Birinci sınıf tarım arazilerinin imara açılmasından oldukça rahatsızız. Tarıma el verişli olmayan arazilerin imara açılmasında bir sorun yoktur ama birinci sınıf arazilerin imara açılması çok doğru bir yaklaşım değildir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan ÜnsalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com