3. Odyometri Odası Hizmette

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan işitme testi olan odyometri işlemi için Çanakkale Devlet Hastanesi’nde üçüncü poliklinik oluşturuldu. Böylelikle heyet hastalarımızın ve KBB poliklinik hastalarımızın işlemleri daha kısa sürede tamamlanabilecek.

Çanakkale Devlet Hastanesi’ne yeni alımı yapılan odyometri kabini ile sayısı 3’e yükselen odyometri odasında 6 odyometrist kadrosuyla toplamda günlük 200 hastaya hizmet veriliyor.

Odyometri, İşitme durumunun kişinin verdiği cevaplara göre belirlenmesi olup en sık uygulanan işitme testleridir. Amaç her iki kulağın değişik frekanslardaki (ince ve kalın seslerdeki) duyabildiği en az ses seviyesini (duyma eşiği) belirlemektir.

Ses geçirmeyen özel kabinlerde, odyometri cihazı kullanılarak, kulaklık aracılığı ile verilen değişik frekanslarda ve şiddetteki seslere verilen cevaplar kaydedilir. Kişilerin işitmesi test edilerek işitme kayıplarının derecesi ve tipi belirlenir. Aynı zamanda konuşmayı anlama, sesin tınısını ayırt etme, gürültüde anlama gibi özel testler uygulanabilir.

Haber Merkezi

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com