Okul Bahçeleri bu yıl da otopark olmayacak

Önceki yıllarda hayata geçirilen; yaz tatilinde okul bahçelerinin otopark olarak kullanılması için ortaya atılan projenin bu yıl yeniden hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunu geçtiğimiz yıl bugünlerde gündeme getirmiş, gazetemizde yer vermiştik. Çanakkale’nin otopark sorununa geçici çözüm olacak bu durumun Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın verdiği bilgilerce, söz konusu olmadığı anlaşıldı.

 

Geçmiş yıllarda okulların yaz tatiline girmesinin ardından bahçelerinin otopark olarak kullanılması söz konusu olduğu için geçtiğimiz yıl yaz aylarında aynı konu yeniden gündeme getirilmişti. Çanakkale’nin otopark sorununa geçici de olsa bir çözüm sunan bu proje 2015 yılında 100. yılda hayata geçirilmiş, daha sonra sürdürülmemişti.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu yıl alınan bilgiler doğrultusunda ise durumla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı. Konuyla ilgili yeni düzenlemenin yapılmadığını geçen yılki şekilde devam edildiği söyleyen Özkan, şu an için bu durumun söz konusu olmadığını söyledi.

GEÇEN YIL NE SÖYLENDİ?
Geçtiğimiz yıldan itibaren yeniden gündeme gelen konu ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan; amacımız eğitim vurgusuyla şu sözleri söylemişti: “Bazı yerlere bakıldığı zaman otopark bir ihtiyaç Ama bazı durumlarda da okullar ticarethaneye dönüyor. Biz ticaret yapmıyoruz. Eğitim binalarının asıl amacı öğrencilere hizmet etmektir. Kantinlerimizde bile birçok ürünün satışı yasak durumda… Bu gibi işler yapıldığında kontrolü zorlaşıyor. Mantık olarak bakıldığında evet yapılabilir ancak bir süre sonra durum amacından sapabiliyor. Okulların otopark olarak açılmasının ardından kişinin aracının başına herhangi bir şey gelmesi durumunda muhatap yine Milli Eğitim oluyor. Ancak bizim amacımız eğitim vermek. Bu noktadaysa iş boyut değiştiriyor. Bu gibi nedenlerle de böyle bir düzenleme şu an için yok.”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı ise geçtiğimiz yıl;  “Çanakkale’deki otopark ihtiyacı ve kantin işletmelerinin de talebiyle böyle bir kapı açıldı. 2015 yılında 100. yıla özel, dışarıdan gelen araçların da fazla olması göz önünde bulundurularak yapılan bu uygulamaya valilik izni çıkmıştı. 100. yılın ardından ise bu uygulama tekrar yapılmadı.’ diyerek buna ek olarak güvenlik sorunun da geldiğini bu nedenle okul bahçelerinin otopark olarak talep edilmesinin talebi halinde ret kararının çıkabileceğini şu sözlerle açıkladı: ’15 Temmuz sonrasında bizlere gelen yazıyla birlikte okul bahçelerine akşam 5’ten sonra araç bırakılmaması gerektiği belirtildi. Bu kural kapsamında otopark konusu da uygunsuz bulunuyor. 15 Temmuz’un ardından sıklaşan güvenlik önlemleri gereği böyle bir tedbir çalışması var. Bu nedenle bu proje şimdilik söz konusu değil.” ifadelerini kullanmıştı.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com