“Müdürlük Eliyle Ormansızlaşmak”

Çanakkale Çevre Platformu Bileşenleri, Kordon’daki insan zincirinin ardından 2. etkinliğini Barış Kordonu’nda gerçekleştirdi. Etkinlik sırasında dağıtılan bilgilendirmelerde; “Çanakkale ne yazık ki ormanlarımızı koruması gereken bir kurum olan Orman Bölge Müdürlüğü eliyle ormansızlaştırılmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Çanakkale Çevre Platformu Bileşenleri tarafından düzenlenen ve “5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası” dolayısı ile gerçekleşen Kordon’daki insan zincirinin ardından 2. etkinlik Yeni Kordon’da gerçekleşti. 7 Haziran Perşembe saat 21:30’da Barış Kordonu’nda gerçekleşen etkinlikte; pankartlı dövizli ve maskeli olarak el ilanı dağıtarak yerleşik sessiz eylem gerçekleştirildi. Etkinliğe gönüllüler ve STK temsilcileri de içme suyunu korumak ve farkındalık yaratmak için katıldı.

“SU FAKİRİ ÜLKELER ARASINDA OLACAĞIZ”
Etkinlikte yapılan açıklamadaki bazı ifadeler şöyle: “Kentimize su sağlayan Atikhisar Baraj Havzası metalik madenciliğinin tehdidi altındadır. Müdahale etmezsek Çanakkale kenti susuz kalacaktır. Sanılanın aksine ülkemiz su zengini bir ülke değildir. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 2000 metreküpten az olan ülkelere olarak tanımlanmaktadır. Türkiye ortalaması yıllık kişi 1500 metreküptür ve su azlığı çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Mevcut su kaynaklarımızın değişmeyeceği göz önüne alındığında dahi yaklaşık 15 yıl sonra ülke ortalamamız 1000 metreküp civarında olacak ve su fakiri ülkeler arasında yer alacağız. Mevcut su kaynaklarımızı kullanmak dışında başka çaremiz yoktur. Çanakkale’mizin yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli elzem faaliyetler dışında kullanılabilecek bir damlada fazladan suyu yoktur. Bu nedenle tonlarca suyu gereksiz olarak kullanacak olan metalik madencilik faaliyetleri Çanakkale için önemli bir tehdittir.”

“Çanakkale Halkını Orman Katliamına Karşı Duyarlı Olmaya Çağırıyoruz”
Açıklamanın ikinci bölümünde oldukça vurucu olan; “Çanakkale ne yazık ki ormanlarımızı koruması gereken bir kurum olan Orman Bölge Müdürlüğü eliyle ormansızlaştırılmaktadır. Şu anda bu bölgede binlerce hayvan, bitki türünün habitatı olan 6000 dekar orman alanındaki ağaçlar, Çanakkale Orman Bölge müdürlüğü eliyle kesilerek ormansızlaştırılmıştır. Çanakkale halkını, bitkimizi, hayvanımız, insanımızı susuz bırakacak olan Kirazlı altın madeni ile ekosistemin bozularak hem hayvan ve bitkilerin yok olmasına ve iklimin değişmesine neden olacak olan orman katliamı karşısında duyarlı olmaya çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.
Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com