HEM BEDENİNİZE HEM RUHUNUZA

Evet, ihtiyacımız olan da bu değil mi? Beslenmeyi gerçekleştirirken hem bedeni hem ruhu doyurmak. Çünkü ancak o zaman gerçek doyuma ulaşmış oluyorsunuz ve gereksiz iştah ataklarınızı engellemiş, aklınızın sık sık ‘Ne yesem?’ sorusuna maruz kalmamasını sağlamış oluyorsunuz. Peki, bu saydıklarımızı hangi besinlerle sağlamak mümkün? Bu besinlerden birkaçına göz gezdirelim:

  • Kahve

Zihinsel ve bilişsel performans deyince zaten akla gelen ilk besinlerden biri. Yeterince demlenmiş, kafein oranı ideal bir kahve; hem odaklanmanızı artırır, hem de metabolizmanıza hız katacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki belli rutinde ve fazla miktarda tüketilen kafein ne yazık ki ‘alışılmış’ olacak ve vücut bu duruma direnç gösterecektir. Kararında ve belli aralıklarla…

  • Uskumru

Aslında balık diye genelleme yapmak isterdim ya da somon diyerek daha da özele indirgemek. Ancak hem içeriği hem de ulaşılabilirliği göz önünde bulundurursak daha doğru bir tercih olacaktır.

  • Sirke, limon

Mide hassasiyetiniz yoksa eğer; sularınıza, salatalarınıza eklemenizde fayda olan iki besin. Protein ve karbonhidratların kolay sindirilmesini sağlayarak kan şekeri dengenize yardımcı olur ve acıkmalarınızı erteler.

  • Nane, dereotu, roka

Koyu yeşil yapraklı sebzeler B grubu vitaminlerinden zengindir ve mutlu hissetmenizi sağlar. Depresyon eğilimi ve etkilerini de azalttığını hatırlatmak isterim.

  • Yağlı tohumlar

Vitamin ve minerallerden zengin bu tohumlar; yağ içerikleriyle doygunluk, zengin içerikleriyle kaliteli enerji sağlarlar.

  • Süt ürünleri

Probiyotik ve prebiyotik özellikleriyle bağırsak dostu, kalsiyum içeriğiyle kemik dokunuza destek ve sakin bir beden için gerekli amino asitleri içeren bu ürünler, hem kilo vermenize destekçi hem de ‘mutlu bağırsak, mutlu beden’ olgusuna da sonuna kadar destekçidir.

Tüm bu besinlere; beslenme örüntünüzde yer vermek, besin tercih ederken göz önünde bulundurmak başlıktan da anlayacağınız gibi hem size hem bedeninize iyi gelecektir. Tam bir doyum, mükemmel bir uyum diliyorum…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com