Atina’dan misafirlerimiz var

Yunanistan-Atina’dan Çanakkale’ye Avrupa Birliği Projeleri kapsamında gezi ve öğrenme grubu olarak gelen misafirler, kenti gezerek özellikle fırın ve pastanelerin çalışmalarını incelediler. Public Vocatiouel Training İnstitute of Glyfade Müdürü Dimitris Souliotis, gazetemize program içeriği ve ilk izlenimlerini anlattı.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında Yunanistan-Atina’dan Çanakkale’ye gelen gezi ve öğrenme grubu, kentte birçok pastane ve fırın gezerek ülkemizdeki işleyişi yakından gördü. Çanakkale’deki tatlılardan pide ve lahmacuna kadar birçok lezzeti tadan öğrenci grubu, imalatı da deneyimledi. Grup Çanakkale Fırıncılar ve Lokantacılar Odası’nı da ziyarette bulundu.

“DENEYİMLERİMİZİ ATİNA’DA AKTARACAĞIZ”
Erasmus+ Plus Programı ve Public Vocatiouel Training İnstitute of Glyfade Müdürü Dimitris Souliotis; program içeriği ve ilk izlenimlerini anlatan şu cümleleri kurdu: “Türkiye’de pastane kültürünü öğrenmek için buradalar.Tatlılar, börekler Türkiye’de nasıllar, öğrenmeye çalışıyorlar. Geri döndüğümüzde bu gözlemlerimizi ülkemizde aktaracağız. Buraya gelen arkadaşlarımızın hepsi, Atina’dan bir eğitim programı ile geldiler. Burada dolaşıyorlar. Öğrenecekleri şeyler buradaki pastanelerde üretilen her şey. Köy ekmeğinden yerel tatlılara, lahmacun ve pideye kadar her şeyi öğreniyorlar. Yaklaşık 1 haftadır buradayız. Alanı çok sevdik. Adalar ve denediğimiz tatlılar çok güzel. Projenin Avrupa Birliği Projeleri ile bir iş birliği var. Avrupa Birliği ülkelerinin ve bunun yanında Türkiye’nin de dahil olduğu bir kardeşlik projesi. Temel öğrenim gezisi olsa da tatlılarla kısıtlı değil, profesyonel olarak ilgilendikleri dallarla ilgili de gözlem yapıyorlar. Amaç, kültürel değişim ve arkadaşlık kurmakla birlikte gözlemlerimizi ülkemizde de paylaşabilmek.”

“HEPSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR”
Grubun ziyarette bulunduğu Çanakkale Lokantacılar ve Gazinocular Dernek Başkanı Selahattin İş; “Arkadaşlarımızın Çanakkale’de lokanta, kahve ve gıda maddeleriyle ilgili yerleri görmek istediğini öğrendik. Odaların ne iş yaptığını anlatmak için bu görüşme planlandı. Biz Yunanistan ile komşuyuz. Zaten başta baklava olmak üzere 2 ülke birbirine çok benziyor. Burada arkadaşlarımız pastane ve fırınlarda imalatları gördüler. Pastalardan pide lahmacuna kadar çok şey gördük. Hepsinin yüzleri gülüyor. Bizim de Yunanistan’a gezilerimiz olmuştu.” diye konuştu.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com