Çevre Miras Değil Emanet

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yeni Kordon-Barış Plajı’na Mavi Bayrak asma töreni gerçekleşti. Çevre ve Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar, çevrenin geçmiş kuşakların bir mirası olarak değil, gelecek kuşağın emaneti olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

2018 yılında Mavi Bayrak’a hak kazanan plajlar arasına adını yazdıran Yeni Kordon-Barış Plajı’na bayrağı asma töreni 5 Haziran Çevre Günü’nde gerçekleştirildi.
Uluslararası Çevre Ödülü Mavi Bayrak’a hak kazanan plajlarda kriter olarak, yüzme suyunun niteliği, çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi, plaj düzeni ve emniyeti, çevre yönetimi belirlenmektedir.

UYGAR ÇEVRE SEMBOLÜ MAVİ BAYRAK

Törende konuşan Türçev Kuzey Ege İlleri Koordinatör Yardımcısı Yetkin Karabinalı; “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Turizm Bakanlığı’nın 1993 yılındaki girişimleri ile kurulmuş ve her yıl mavi bayrağını arttırarak devam eden bir kuruluştur. Mavi bayrak, Uluslararası bir çevre ödülü olarak temiz plaj ve marinalara verilmektedir. Temiz, güvenli, bakımlı ve uygar bir çevrenin sembolüdür. Özellikle çevre eğitim etkinlikleri ile çevre bilinçlendirme hareketlerini de kriterlerini barındıran bir uygar çevre sembolüdür. Bu sene itibariyle dünyada mavi bayrak sayısında üçüncülüğü hak etti. 459 plaj, 22 marina ve 10 yata Mavi Bayrak kazandırmış oluyoruz. Belediyeler ve turizmciler ile bu durumu taçlandırmış oluyoruz. Özellikle 2015 yılından itibaren Barış Plajı’na Mavi Bayrak kazandırmak için yapılan çalışmalardan dolayı Çanakkale Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“DÜNYA 45 YILDIR ÇEVRE GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR”

Çevre ve Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar, yaptığı konuşmada; “Dünya 45 yıldır Çevre Günü’nü kutluyor ama son 45 yıldır insanlığın üzerinde yaşadığı gezegene kendi hırsları ve açgözlülüğü nedeniyle ödettiği bedel de büyüyor. Dünyanın en önemli bilim insanları; böyle gelmiş böyle gider demeye devam ederlersek önümüzde yaşanacak bir dünya kalmayacağını belirtiyorlar. Bu sebeple yaşanabilir bir dünya için doğanın korunması ve tahribatın önlenmesi gerekmektedir. Sağlıklı yaşam ortamlarımızı yok etmeyelim. Biz Çanakkale Belediyesi olarak çevrenin bize geçmiş kuşaklardan miras değil gelecek kuşaklar için emanet olduğu gerçeğini hatırlatarak çalışmalara yön vermekteyiz.” dedi.

Yıldız SağlamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com